جدیدترین مطالب دندان پزشکی

بهداشت دهان ودندان

سیگار و سلامت دهان و دندان
 مصرف دخانیات چگونه بر روی بافتهای دهان و دندان اثر می گذارد ؟
غالب مردم از مضرات سیگار برای سلامتی بدن آگاهند و می دانند که مصرف دخانیات باعث بیماریهای متعددی بر روی انساج بدن می شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز گردد. ولیکن اثرات مخرب سیگار بر روی سلامتی بافت دهان و دندان را باور ندارندو یا نسبت به آن ناآگاهند.
مصرف دخانیات باعث بد رنگ شدن دندانها، بیماریهای لثه و دندان و لقی دندانها می گردد. و در موارد حاد منجر به سرطان دهان می شود.
چرا دندانها در اثر مصرف سیگار زنگ می گیرند ؟
یکی از عوارض مصرف دخانیات زنگ گرفتگی دندانهاست که به علت نیکوتین و تار موجود در آن می باشد. در کوتاه مدت دندانها به رنگ زرد در می آیند و در مصرف طولانی مدت آن دندانها تقریباً قهوه ای رنگ می شوند.
سیگار چگونه بر روی لثه و دندانها اثر می گذارد ؟
سیگاریها استعداد بیشتری جهت تشکیل پلاک باکتریایی اطراف دندانهایشان دارند که این خود باعث بیماری لثه می شود و علاوه بر آن به علت کمبود انتقال اکسیژن در عروق خونی افراد سیگاری روند ترمیم بافتی لثه ها نیز در این افراد دچار مشکل می شود. با وجود این مشکلات روند تخریب بافتهای نگهدارنده دندان در افراد سیگاری سیر سریعتری نسبت به سایرین دارد که در نهایت این تخریب منجر به لق شدن دندان و از دست رفتن آن می شود.
چگونه سیگار کشیدن با سرطان ارتباط پیدا می کند ؟
غالب مردم نسبت به این مساله که سیگار عامل سرطان ریه و مجاری تنفسی است آگاهند اما از اینکه عامل اصلی سرطان های دهان نیز می باشد بی اطلاعند. در سال هزاران نفر به علت سرطان های دهان ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.
آیا برای سیگاری ها خمیردندانهای خاصی هست ؟
خمیردندانهای مخصوص جهت این افراد ساخته شده که حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به خمیردندانهای معمولی است. اما استفاده از آنها بایستی محدود و تحت نظر و به توصیه دندانپزشک صورت گیرد. خمیر دندانهای سفید کننده با مارکها و ترکیبات متنوعی در بازار موجود است اما بایستی توجه داشت که اینها امکان تغییر رنگ طبیعی دندان را نداشته و تنها می توانند زنگ دندان را تا حدودی برطرف نموده و ظاهر آن را بهبود بخشند.
دهانشویه چیست ؟
سیگاریها به علت بوی بد دهان رغبت بیشتری به استفاده از انواع خشبو کننده آن نشان می دهند اما این دهانشویه ها با ایجاد بو و مزه مطبوع برای شخص سیگاری مشکل اصلی را پنهان می کنند.
هر چند وقت یکبار بایستی به دندانپزشک مراجعه نمایند ؟
معاینات دوره ای برای تمامی افراد الزامی است چرا که با انجام این معاینات پیش از آنکه وضعیت دهان و دندان به مرحله بحرانی برسد اقدام به درمان کرده و از گسترش بیماری جلوگیری می شود. سیگاریها بعلت بیشتر در معرض بودن بایستی هر شش ماه یکبار اقدام به معاینات دوره ای نموده و به دلیل زنگ گرفتگی دندانهایشان را جرمگیری و پالیش نمایند.
در معاینات دوره ای، دندانپزشک چه می کند ؟
دندانپزشک علاوه بر لثه و دندانها سلامت بافتهای مخاطی لب ها، گونه ها و زبان را چک می نماید تا در صورت تغییر بدخیمی اقدامات لازم را صورت دهد. ارتباط مداوم و دوره ای با دندانپزشک مانع از گسترش غیرقابل برگشت بیماریهای دهان و دندان می گردد.

[ چهارشنبه 27 اردیبهشت1391 ] [ 21:27 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
آیا هر دندان روت کانال شده باید روکش شود؟
بسیاری از سؤالات مردم در زمینه لزوم یا عدم لزوم روکش کردن دندانهای عصب کشی شده است .باید دانست دندان های روت کانال شده به علت از دست دادن بافت خونی وعصبی خود ضعیف تر از دندان های سالم می باشند .از طرفی این گونه از دندان ها به طور معمول به علت پوسیدگی یا ضربه قسمت زیادی از تاج خود را از دست داده اندو باز سازی آن ها توسط دندانپزشک به تدابیر ویژه نیاز مند است .
در بسیاری از موارد این دند ان ها نیاز به پست وکور ویا پین داخل ریشه دارند.پست وکور قطعه ای فبزی است که پس از قالب گیری از ریشه دندان روت کانال شده ساخته می شود .قسمت میله مانند این قطعه(پست)در داخل ریشه قرار می گیرد وقسمت دیگر آن(کور) جایگزین تاج دندان قرار می گیرد.پس از نصب پست وکور بر روی دندان مجددا" از دندان قالب گیری شده و روکش دندان ساخته می شود.گاهی به جای استفاده از پست وکور از انواع پین های داخل ریشه برای تقویت دندان استفاده می شود.به طور خلاصه می توان مواردی که دندان های روت کانال شده به روکش احتیاج دارند را به صورت زیر خلاصه کرد:
1- دندان هائی که دیواره های جانبی آن ها از بین رفته است.
2- دندان هائی که بیش تر حجم دندان را پرکردگی تشکیل می دهد.
3- دندان هائی که قرار است به عنوان پایه بریج استفاده شوند.
هنگامی که دیواره های جانبی دندان کاملا"سالم است وقرار نیست دندان به عنوان پایه استفاده شود نیازی به روکش کردن دندان نیست.
در صورتی که این گونه از دندان ها نیاز به روکش داشته باشند واین کار در موقع خود انجام نشود احتمال شکستگی دیواره های دندان وجود دارد. که در این صورت این گونه دندان ها ممکن است غیر قابل درمان وکشیدنی باشند.
[ چهارشنبه 27 اردیبهشت1391 ] [ 21:24 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
شناخت دندانها
 ساختمان دندان:
دندان از دو قسمت کلی تشکیل شده است: تاج و ریشه
دندانهای مختلف بر حسب وظایف مختلفی که برعهده دارند دارای تاج و ریشه¬های متفاوتی نیز می باشند.
مینا لایه بسیار سخت آهکی است که بصورت یک لایه پوشش خارجی تاج را تشکیل می دهد. مینا سخت ترین بافت بدن است و در عین حال نیز بسیار شکننده می باشد.
ضخامت مینا در نواحی مختلف دندان بین 25/0 تا 5/2 میلیمتر است.
عاج نیز نسج سختی است که در زیر مینا بوده و حجم اصلی دندان را تشکیل می¬دهد و در قسمت تاج بوسیله مینا پوشیده شده است. در مرکز عاج حفره¬ای است که دارای عروق و اعصاب است، این عروق و اعصاب پالپ PULP نام دارد. باید دانست که عاج بافتی زنده است و چنانچه بعلت پوسیدگی یا از بین رفتن مینا یا ترکهای مینائیف، مستقیما" در تماس یا محیط دهان قرار گیرد احساس درد و حساسیت دندان را به دنبال می آورد. عاج ریشه ها نیز بوسیله سمان که سختی آن کمتر از مینا است پوشیده شده است. "سمان" ماده¬ای است سخت و آهکی.
پالپ یا به اصطلاح اکثر مردم عصب دنددان بافت نرم و حساسی در درون عاج و شامل عروق و اعصاب است و بوسیله مجرای ریشه تا انتهای ریشه ها ادامه دارد. عروق و اعصاب در درون استخوان فک توسط مجاری انتهای ریشه وارد دندان می شوند.چنانچه پالپ دندان به علت نفوذ پوسیدگی و غفونت یا... از بین برود دندان مرده تلقی می گردد.
ریشه دندان درون حفراتی هم شکل ریشه¬ها در استخوان فک قرار دارند و رشته های ظریف و محکمی بنام الیاف پریودنتال ریشه را محکم به استخوان فک متصل می نماید.
تحلیل این الیاف بعلت هجوم میکروبها و بیماریهای لثه، یکی از علل لق شدن و از دست دادن دندانها ست.
برجستگی¬های قله مانند تاج، کاسپ نام دارد. در بین این برجستگی ها شیارها و فرورفتگیهائی است که اغلب شروع پوسیدگی نیز از همین نقاط است. عمق این شیارها بعلت ضخامت بسیار کم مینا در این نقاط مکان مناسبی برای پیشرفت پوسیدگی است.
اگر دندانهای خلفی را مانند یک مکعب در نظر بگیریم، سطح فوقانی دندانهای فک پائین و سطح تحتانی دندانهای فک بالا که در عمل جویدن و خرد کردن غذا دخالت دارند، را سطح جونده و لبۀ تیز دندان های قدامی را که در عمل بریدن غذا دخالت دارد، لبه برنده می گوئیم.
هر انسان در طول زندگی خود دارای دو دوره رویش دندان است: دندانهای شیری و دندانهای دائمی.

[ چهارشنبه 27 اردیبهشت1391 ] [ 21:21 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
نامگذاری دندانها
"دندانهای شیری"
دندانهای شیری معمولاً از حدود 6 ماهگی شروع به رویش کرده و تا 2 سالگی تمامی آنها در دهان طفل ظاهر می شوند. مقدار این دندانها 10 عدد در هر فک و جمعاً 20 عدد است.
اسامی دندانهای شیری از خط وسط به عقب چنین است: ثنایای مسانی- ثنایای کناری- نیش- آسیای شیری اول- آسیای شیری دوم.
وظیفه دندانهای شیری علاوه بر کمک به تغذیه طفل و تکلم صحیح و حفظ زیبائی ظاهری کودک، نگهداری فضای لازم برا ی رشد مناسب دندانهای دائمی نیز می باشند.
در صورتیکه دندانهای شیری عللی همچون پوسیدگی زودتر از معمول از دست بروند، بعلت مهاجرت و تغییر محل دندانها به سوی جلو، فضای لازم جهت رشد مناسب دندانهای دائمی کاهش بافته، نظم و ترتیب قوس دندانهای دائمی بهم می خورد، که در نتیجه بایستی با درمانهای ارتدنسی به حالت طبیعی باز گردد.
به علاوه در بین دندانهای شیری فاصله¬ای دیده می شود. این فاصله فضای لازم جهت دندانهای دائمی را که بزرگتر از دندانهای شیری هستند فراهم آورد.
برای آنکه کودک در آینده دارای دندانهای دائمی سالم، منظم، کارا و زیبائی باشد، باید از سنین طفولیت در حفظ و مراقبت از دندانهای شیری او کوشد.

[ چهارشنبه 27 اردیبهشت1391 ] [ 21:18 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
سینوس فک بالا و ارتباط آن با جراحی های ایمپلنت دندانی
سینوس فک بالا حفره ای است که در داخل استخوان فک بالا قرار دارد ودر حقیقت قسمتی از مجرای تنفسی است.این سینوس از طریق مجرائی به نام استئا به مجاری بینی متصل می شود.سینوس فک بالا در بالای دندان های آسیای کوچک وبزرگ فک بالا قرار دارد وعفونت های این دندان ها می تواند بر روی این سینوس تأثیر کرده وباعث سینوزیت شود.البته سینوزیت دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد که یکی از آن ها عفونت این دندان ها است.
وقتی دندان های آسیای کوچک وبزرگ فک بالا کشیده می شود ومدت زیادی از آن می گذرد از طرفی استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می یابد واز طرفی سینوس بزرگ می شود.همین مسئله باعث می شود موقعی که بخواهیم جای این دندان ها ایمپلنت بگذاریم استخوان کافی موجود نباشد .برای حل این مسئله روشی به نام سینوس لیفت یا بالابردن سینوس به کار گرفته می شود.در این روش با بازکردن حفره سینوس وکنار زدن غشاء پوشاننده آن مواد جایگزین استخوان قرار داده شده و روی آن با لایه مخصوصی به نام ممبرین بسته می شود وبخیه زده می شود.بدن پس از چند ماه اطراف و دربین مواد جایگزین استخوان ، استخوان سازی می کند و استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت فراهم می شود.
تصویر رادیو گرافی که در زیر می بینید مربوط به بیماری است که استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت در ناحیه سمت راست فک بالا نداشته است .عمل سینوس لیفت برای وی انجام شده و ایمپلنت ها قرار داده شده است.
دقت کنید اگر این تکنیک برای بیمار استفاده نمی شد هیج راهی برای گذاشتن ایمپلنت وجود نداشت وبیمار مجبور بود از پروتز متحرک پارسیل یا همان پلاک استفاده کند.
روش سینوس لیفت به طور معمول به دو روش باز وبسته انجام می شود که ان شااله در مقالات بعدی به هرکدام از روش ها شاره می شود.
در صورتی می توان از این روش استفاده کردکه بیمار مشکلی در سینوس های خود نداشته باشد.اگر بیمار دچار مسائلی این چنین باشد باید قبل از این کار مورد درمان قرار گیرد.به طور معمول انجام سی تی اسکن برای مشاهده کامل سینوس قبل از درمان الزامی می باشد.
با انجام این روش زمان درمان وهزینه عمل ایمپلنت اضافه می شود.
در این جا باز هم به این نکته اشاره می شود که اگر خواهان استفاده از ایمپلنت برای دندان های از دست رفته خود هستید هرچه زودتر به این کار اقدام کنید تا استخوان فک شما بیش از حد از بین نرود ونیاز به چنین روش هائی کمتر شود.در صورتی که استخوان در نواحی خلفی فک بالا موجود نباشد این جراحی ،روشی مطمئن برای ایجاد استخوان جدید خواهد بود.
[ چهارشنبه 27 اردیبهشت1391 ] [ 21:14 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
اهمیت مراجعات مرتب به دندانپزشک
مراجعات مرتب به دندانپزشكتان امري واجب است خواه دندان طبيعي داشته باشيد و يا نه.معاينه كردن دندانهاي بيمار تنها يكي از كارهاي مهم و زيادي است كه دندانپزشك انجام مي دهد. در چك آپ كردن دندانپزشك متوجه دندانهاي پوسيده شده مي گردد و با ترميم از پيشرفت آنها جلوگيري ميكند.در هر چك اپ جرم هاي سخت برداشته مي شود تا مشكل لثه ايجاد نگردد.اگر چه مسواك زدن و نخ دندان كشيدن بطور روزانه به برداشتن پلاك و جلوگيري از تشكيل اوليه جرم كمك مي كند اما هنگاميكه جرم سخت شده باشد تنها بوسيله عمل دندانپزشكي(جرمگيري)مي توان آنها را خارج كرد.دندان خيلي از اشخاص سريعتر تشكيل جرم مي دهد و ممكن است احتياج به اين داشته باشد كه دندانهايشان را حتي بيش از دو بار در سال كه توصيه شده است جرمگيري نمايند.

مسواك زدن صحيح:
مسواك زدن و استفاده از نخ دندان ، لااقل يك بار در روز ، پلاك هاي ميكروبي را بر ميدارد.فقط در صورتيكه صحيح مسواك زده شود پلاك ها برداشته مي شود در غير اينصورت در واقع كاري انجام نگرفته است.
بايد هنگام مسواك زدن اين نكات را به خاطر داشته باشيم: از مسواكي با موهاي نرم استفاده شود.مسواك را با زاويه45 درجه نسبت به دندان بگذاريد و از يك حركت مالشي يا ماساژي آرام استفاده نماييد.فشار اعمال شده به لثه بايد تا حدي باشد كه كمي رنگ لثه سفيد شود و بيشتر از آن باعث آسيب به لثه مي شود.حتما سطوح داخلي دندانها و جاهايي كه محل قرار گيري پلاك سنگين است بايد مسواك زده شود دندانهاي عقب و سطوح زباني را بايد تمييز كرد. هر گاه موهاي مسواك فرسوده و سائيده شد آن را عوض كنيد(تقريبا هر 2-3 ماه) كه به لثهء شما آسيب نرساند.

نكات استفاده از نخ دندان:
سطوح لبي و زباني توسط مسواك تمييز و عاري از پلاك مي شود اما سطوح بين دندانها توسط الياف مسواك تمييز نمي شوند.استفاده از نخ دندان پلاك ها را از بين دندانها و زير خط لثه يعني جاهايي كه مسواك نمي تواند به آنها برسد خارج مي كند. اگر بيمار عادت به استفاده از نخ نداشته باشد هرگز براي شروع آن دير نيست.ابتدا لثه هاي بيمار ممكن است هنگاميكه شروع به نخ انداختن مي كند خونريزي نمايد.زمانيكه لثه هاي بيمار سالمتر شود خونريزي ظرف چند روز متوقف مي شود.
هنگاميكه بيمار از نخ استفاده مي كند بايد اين نكته را در ذهن داشته باشد:به آرامي نخ را بين دندانها و خط لثه اي وارد كنيد طوريكه به لثه گير نكند،بر روي ديواره هر دندان نخ رابه شكل C در آورده به آرامي نخ را بالا و پايين ببريد.هدف بيرون آوردن پلاك هاي ميكروبي از بين دندانهاست.
براي بهتر تميز كردن زير بريج ها مي توان از نخ هاي مخصوص زير بريج مثل super floss استفاده كرد. اين نخ ها يك قسمت سوزني شكل دارد كه توسط آن ورود به زير بريج ها ممكن مي شود و توسط قسمت اليافي آن ناحيهء زير بريج تمييز مي شود.اگر زير بريج ها تمييز نشود ايجاد بوي بد در دهان و مشكل لثه در آن ناحيه مي شود.
[ چهارشنبه 27 اردیبهشت1391 ] [ 21:7 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
ری اندو یا درمان مجدد ریشه دندان
ری اندو یا درمان مجدد کانال ریشه دندان وقتی انجام می شود که دندانی قبلا" روت کانال تراپی (عصب کشی) شده است ولی به دلیل ناقص بودن این درمان ویا آلوده شدن مجدد کانال ها به علت خالی ماندن دندان ها مجددا" مشکل ایجاد شده است.اگر کانال های دندان در موقع درمان اندو(عصب کشی) به خوبی تمیز نشده ویا به درستی پر نشود ممکن است پس از مدتی که می تواند چند ماه یا چند سال باشد در انتهای ریشه دندان ضایعه تشکیل می شود که ممکن است کیست ویا گرانولوم باشد.این ضایعه در مواردی ممکن است قفط یک عفونت مزمن ایجاد کند و در مواردی نیز ممکن است یک آبسه حاد دردناک ایجاد گردد.البته باید توجه داشت که ضایعات انتهای ریشه برخی موارد قبل از درمان اندو هم به علت عفونی شدن پالپ دندان به وجود می آید .
به هر حال با درمان ری اندو می توان فرصتی دوباره به دندان داد تا بتوان آن را حفظ کرد .البته در برخی موارد ضایعات انتهای ریشه باید از طریق جراحی درمان شوند که به این جراحی رزکسیون یا درمان رتروگیرید می گوئیم.
در درمان ری اندو کانال های ریشه مجددا" باز شده واز نوتمیز وضدعفونی شده و به درستی پر می شود.در بسیاری موارد ضایعات انتهای ریشه با ری اندو از بین می رود ولی مواردی هم وجود دارد که حتی با درمان ری اندو باز هم درد وعفونت باقی می ماند ونیاز به درمان های دیگری مثل رزکسیون ویا خارج کردن دندان وجود خواهد داشت.
[ چهارشنبه 27 اردیبهشت1391 ] [ 21:4 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
از دست دادن دندان یعنی تحلیل استخوانها
«از ایمپلنتهای دندانی چه می دانید؟»
از دست دادن یک و یا تعدادی از دندانها شروع دوره¬ای از مشکلات است که عواقب فیزیکی و زیبایی جبران ناپذیری به دنبال دارد و اصلی ترین آن از دست رفتن لبخند زیبای شماست و مهمترین عارضه ای که کمتر به آن توجه می شود از بین رفتن قدرت جویدن و عدم استفاده از یک رژیم غذایی کامل و مفید است که تاثیر به سزایی بر سلامتی شما دارد و با وجود موضوعی به این مهمی، موضوع جدی تری در بطن مسئله نهفته است و آن تحلیل و از بین رفتن استخوانهای فک می باشد.
از دست ریشه دندان باعث می شود که استخوان فک یا آراواره محرک خود را از دست داده و دچار تحلیل (آتروقی) گردد، بصورت ساده تر همانند اتفاقی است که برای عضلاتی که مدتی در گچ بی حرکت می مانند، می افتد. از آنجایی که استخوانهای صورت شما تکیه گاه پوست و عضلاتی هستند که بروی آنها قرار دارد، از بین رفتن حجم استخوان باعث می شود که صورت شما مانند افراد سالخورده بنظر برسد. خیر خوب این است که ایمپلنت¬های دندانی راه حل مناسبی برای جلوگیری از تحلیل توده استخوانی هستند.

راه حل های جایگزینی دندان:
راه حل سنتی برای جایگزین دندان از دست رفته، روکش (بریج) و دست دندان کامل و یا نیمه می باشند که همه بصورت کوتاه مدت مشکل آن را از جنبه زیبایی حل می کنند ولی راه حلی برای جلوگیری از تحلیل توده استخوان نمی باشد و اگر با دقت به این موضوع توجه کنیم افرادی که به نوعی از دست دندان استفاده می کنند با تغییر وزن و گذشت زمان همیشه دچار مشکل جدی می باشند.
برای استفاده از روکش (بریج) همیشه یک یا دو دندان سالم بعنوان پایه روکش مورد استفاده قرار می گیرند که می تواند خود احتمال پوسیدگی و مشکلات ریشه را در دندان-های پایه افزایش دهد. اگر دندان پایه با مشکلی مواجه شود، دندانهای سالم دیگری سالم دیگری باید در نقش پایه های جدید قربانی شوند این در حالی است که توده استخوانی فک همچنان رو به تحلیل است.
ولی با روش ایمپلمنت، نیازی به دندانهای سالم شما نیست و ایمپلنتهای دندانی، مانند دندانهای دارای ریشه، نیروی جویدن را به استخوان فک انتقال داده و باعث تحریک آن می گردد و فرآیند تحلیل استخوانی متوقف و در نتیجه از تغییر فرم صورت جلوگیری بعمل می آید. به همین علت امروزه بسیاری از مراکز معتبر علمی ایمپلنتهای دندانی را، راه حل استاندارد جایگزینی دندان های از دست رفته می دانند.
[ دوشنبه 25 اردیبهشت1391 ] [ 0:45 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
بیماریهای پریودنتال - لثه

1- ژنژیویت (التهاب لثه) : که علائم آن تورم، قرمزی، خونریزی و احیاناً درد لثه است.
2- پریودنتیت (التهاب لثه، استخوان و ربا دندانی) : این حالت در مراحل پیشرفته بیماری دیده می شود و بیشتر بنام "پیوره" معروف است.
در صورتی که هر یک از این علائم: بوی بد دهان، التهاب یا زخم لثه، درد تورم، خونریزی لثه، افزایش ترشح بزاق، تحلیل و پائین رفتن لثه، دور شدن لثه از دندان و نمایان شدن قسمتی از ریشه و... را در دهان خود مشاهده نمودید لازم است که با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

پیشگیری:
بهترین راه برای پیشگیری در بیماریهای لثه، کنترل و از بین بردن پلاک میکربی روی دندان است. مصرف شیرینی را کاهش دهید تا باعث کاهش رشد پلاک میکربی روی دندانها شود. بیش از همه از مواد قندی و شیرینیهای که بر روی دندان می چسبند، (مانند انواع شکلات¬ها، خرما، گز، پاستیل¬ها، سوهان و...) دوری کنید. البته مصرف مناسب و متعادل مواد قندی برای سلامت شما ضروری است.
پس از غذا خوردن، پلاک دندانی را توسط مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، برای کاهش و جلوگیری ناراحتی لثه باید بردارید.
پلاک دندانی هر روز دوباره تشکیل می شود پس مهم است که حداقل روزی یکبار کاملاً آنرا بردارید. نهایتاً شما توسط معاینات مرتب دندانپزشکی می توانید از ابتلا به بیماریهای لثه جلوگیری بعمل آورید و دندانپزشک شما با معاینه مستقیم و گرفتن عکسهای رادیوگرافی می تواند شما را "چک آب" کند.
همچنین لازم است دندانپزشک وضعیت دندانهای مصنوعی کامل و پارسیل شما را چک کند. دندانپزشک یا بهداشتکار دهان می توانند جرمها را از روی دندانهای شما برداررند که به این عمل "پروفیلاکسی" یا پیشگیری می گویند. این عمل مانع التهاب و صدمه رسیدن بیشتر به لثه¬ها می شود. همچنین آنها درباره نوع مسواکی که شما باید استفاده کنید و طرز مسواک زدن شما را راهنمائی می کنند.
دندانپزشک با استفاده از قرصهای جویدنی مخصوص که قادر به رنگ آمیزی پلاکهای میکربی است می تواند آنها را به شما نشان دهد. این قرصها پلاک را از حالت بیرنگ به رنگ قرمز در می آورد و شما را از میزان صحت و کارآئی روش مسواک زدنتان و میزان پیشگیری از بیماری آگاه می سازد.

در صورتی که هر یک از علائم زیر را در خود مشاهده نمودید لازم است فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید:
1- خونریزی از لثه ها، در هنگام مسوام زدن با استفاده از نخ دندان، موقع غذا خوردن و یا خود بخود.
2- بوی بد دهان.
3- تورم، نرمی و یا قرمزی لثه.
4- خروج چرک از شیار ما بین لثه و دندان.
5- لقی دندانها.
6- جدا شدن لثه از سطح دندانها یا پائین رفتن و تحلیل آن.
7- هر نوع تغییر در چسبندگی و تطابق کامل دندان مصنوعی کامل یا پارسیل شما.
8- هر گونه تغییر در فضاهای مابین دندانها و یا در موقع کلید کردن و فشردن فکین بالا و پائین.

[ دوشنبه 25 اردیبهشت1391 ] [ 0:37 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
سفيد كردن دندانها بادستگاه ZOOM
 لبخند يكي از اولين چيزهايي است كه وقتي كسي را ملاقات مي كنيد بدان توجه مي شود .داشتن يك لبخند سفيد تر وروشن تر زيباست ومي تواند در اينكه احساس بهتر ي نسبت به خود داشته باشيد شما راكمك كرده ويك تأثير خاطره انگيز برديگران از شما بر جاي بگذارد .
نوع روش زندگي شما وافزايش سن مي تواند باعث بدرنگي وتيرگي دندانهايتان شود . بسياري از چيزهايي كه ما به صورت عادت انجام ميدهيم مي تواند در بدرنگ شدن دندانها سهيم باشند نظير نوشيدن زياد قهوه ،چاي ،نوشابه وشراب قرمز ويا سيگار كشيدن . سفيد كردن مي تواند لبخند شما به بهترين شكل نشان دهد روشهاي غير حرفه اي واثبات نشده كلينيكي سفيد كردن اغلب مي تواند منجر به نتايج غير رضايت بخشي شود بايد به دنبال يك روش سفيد كننده اي بگرديد
كه : 1- سريع وراحت باشد 2- اثر دراز مدت داشته باشد 3- حساسيت كمي داشته باشد 4- سالم ومؤثر بودن آن اثبات شده باشد 5- توسط يك دندانپزشك اجرا شود.
تنها يك دندانپزشك مي تواند دندانهاي شما را به سفيد تر ين حدش برساند.

ZOOM:

سيستم سفيد كننده ZOOM يك روش سفيد كننده پيشرفته از نظر علمي مي باشد . استفاده از اين روش سالم ، مؤثر وسريع مي باشد . تنها دريك ويزيت دندانپزشكي دندانهاي شما بطرز غير قابل باوري سفيد تر مي شوند استفاده ازدستگاه سفيد كننده ZOOM براي تمام كساني كه به دنبال نتايج فوري هستند ايده آل مي باشد . ر احتي استفاده از اين دستگاه آن را كاملترين انتخاب براي افرادي كه وقت كافي ندارند، مي كند .
براي استفاده از ZOOM آماده شويد!!!
روش كار بسيار ساده است در ابتدا اين روش با آماده سازي بيمار جهت پوشاندن لبها ولثه ها به طور ي كه فقط دندانها مشخص باشند شروع مي شود سپس دندانپزشك ژل مخصوص دستگاه را كه به لحاظ علمي به گونه اي طراحي شده كه قابل استفاه با لامپ دستگاه باشد را روي دندانها مي مالد . لامپ دستگاه و ژل سفيد كننده به كمك همديگر به آرامي به دندانها يتان نفوذ كرده وتغيير رنگي و بدرنگي ها را ازبين مي برند . لبخند شما بطرز پايداري مي درخشد.

ZOOM را مقايسه كنيد:
ساير سيستم هاي سفيد كننده قابل مقايسه با دستگاه ZOOM نيستند . هيچ چيز نمي تواند بهتر يا سريعتر از ZOOM سفيد كند .
دستگاه ZOOM ؛ 45دقيقه - به طور متوسط 8 درجه سفيد تر - نتايج فوري - كمترين برگشت پذيري - سالم وراحت - انجام توسط دندانپزشك
روش خانگي به كمك تري ، 14-7 روز- حداكثر 6درجه سفيد تر - قابل انجام توسط خود شخص - نياز به استفاده از تري - نتايج فوري ندارد .
نوارهاي سفيد كننده يا ژلهايي كه توسط قلم مو روي سطح دندانها زده مي شوند، 30-7 روز-3 تا 4 درجه سفيدتر - بي ثباتي روش - نتايج فوري ندارد.
خمير دندان، 1روز - حداكثر1 تا 2 درجه سفيدتر - نتايج برگشت پذير دارد اگر شما استفاده از خمير دندان را متوقف كنيد فقط تغيير رنگهاي سطحي را بر مي دارد.

[ دوشنبه 25 اردیبهشت1391 ] [ 0:29 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
آمالگام يا كامپوزيت
به لحاظ سلامتي وظاهر:
كامپوزيت ها علاوه برداشتن ظاهر مطلوبتر وهم رنگ دندان ، مزاياي نداشتن جيوه يا ساير تركيبات فلزي كه ممكن است درايجاد حساسيت ياسميت نقش داشته باشند رادارند . سميت جيوه موجود درترميم هاي آمالگام همواره يك موضوع مورد بحث بوده است بدين جهت كه هنوز هيچ تحقيقي نتوانسته خطرات مربوط به جيوه درآمالگام رانشان دهد .اگر چه بسياري از بيماران حساسيت فلزي دارند وبعضي بعد از ترميم هاي آمالگام وجود يك مزه فلزي رادردهانشان گزارش كرده اند.

دوام وپايداري:
ترميم هاي كامپوزيتي قبلاًبه اندازه آمالگام دوام وپايداري نداشتند . اگر چه توليد كننده هاي مواد دندانپزشكي تلاشهاي زيادي جهت بهبود استحكام مواد رزيني كامپوزيتي كرده اند به طوري كه امروزه كامپوزيتها توانايي استفاده شدن براي تمامي دندانها حتي دندانهاي خلفي را دارند. به علاوه استفاده از مواد كامپوزيتي اغلب نياز به تراش كمتر دندان رادارد كه سبب عدم ضعيف شدن نسج باقيمانده دندان درمقايسه با تراش مورد نياز براي آمالگام كه اغلب نياز به تراشهاي وسيع دارد مي گردد. اگر چه ترميم هاي آمالگام پايداري طولاني مدتي رااز خودشان نشان داده اند وممكن است بيشتر از ترميم هاي كامپوزيتي طول عمر داشته باشند

تراش دنداني:
ترميم هاي آمالگام وكامپوزيت نياز به تراش نسج پوسيده دندان دارند .اما معمولاً ترميم هاي كامپوزيتي نياز به تراش كمتري دارند . بطور تيپيك اين بدان معني است كه ساختار سالم دندان جهت قرار دادن كامپوزيت در دندان كمتر دچار تراش مي شود .

تكنيك وزمان مورد نياز:
بيشتر از ترميم هاي آمالگام ،موفقيت ترميم هاي كامپوزيتي بستگي به مهارت دندانپزشكان دارد . ترميم هاي كامپوزيتي اغلب نياز به استفاده ازيكسري تجهيزات اضافي وبيش از 50% وقت بيشترنسبت به ترميم هاي آمالگام دارند. اين فاكتورها درقيمت بالاتر ترميم هاي كامپوزيتي سهيم مي باشند.

مهارت:
اغلب دندانپزشكان براي انجام ترميم هاي كامپوزيتي آموزش ديده اند اما سطح مهارت وآموزش آنها ممكن است متفاوت باشد . انتخاب يك دندانپزشك مناسب فاكتوري مهم دردرمان پوسيدگي دنداني يا ساير مشكلات است . از دندانپزشكتان درمورد داشتن آموزشهاي پيشرفته كه به دندانپزشك اجازه ارائه مهارت درترميم هاي كامپوزيتي را مي دهد سؤال كنيد . اگر مقداري وقتتان راصرف فهميدن تفاوتهاي موجود مابين روشهاي مختلف ترميم دندان ومواد مورد استفاده شده كنيد مي توانيد انتخاب بهتري كه برايتان مناسبتر است را داشته باشيد . با دندانپزشكتان درمورد زمان درمان ،هزينه ،كارائي وزيبايي روشهاي درماني موجود براي دندانهاي پوسيده يا آسيب ديده تان مشورت کنید.
 
[ دوشنبه 25 اردیبهشت1391 ] [ 0:22 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
مراقبت از دست دندان
مراقبت از دست دندان : سازش با لبخند جديد!!!

هنگامي كه از دست دندان استفاده مي كنيد داشتن بهداشت دهاني سالم بي نهايت مهم است. تحريك دهاني ناشي از بهداشت نامناسب ريسك افزاينده اي درايجاد يك شرايط پزشكي بسيار جدي به همراه دارد . اين شرايط شامل ،بيماري پريودنتال (بيماري لثه ها) ، لوكوپلاكيا (لكه هاي ضخيم سفيد رنگ پيش سرطاني روي مخاط دهان ) ،همچنين زبان سيگاري وعفونتهاي قارچي (التهاب دهاني ناشي از دست دندان ) هستند ولي محدود به اينها نمي شوند.
لثه ها، زبان وسقف دهان بايد هرشب با يك مسواك نرم وبعد ازبرداشتن دست دندان ها تميز شوند و هرروز قبل ازگذاردن دست دندان داخل دهان جهت تحريك مخاط لثه ها وحذف پلاك ميكروبي اين كار تكرار شود .هنگامي كه دست دندانها شب هنگام برداشته مي شوندبايد به دقت مسواك زده شوند تاهرگونه ذره غذايي وپلاك ميكروبي ازسطوحشان برداشته شود وسپس دريك محلول تميز كننده غوطه ور شوند. دندانپزشكتان يكي از اين محلولها را مي تواند به شما توصيه كند .بعضي افراد دست دندان ها يشان راداخل يك تميز كننده اولتراسونيك مي اندازند اما بايد توجه داشت كه تميز كننده اولتراسونيك جايگزين مسواك زدن نمي شود.وقتي كه درحال شستن دست دندانتان هستيد يك حوله زير دست دندانتان قراردهيد يا آنها را درسينك دستشويي پراز آب بشوئيد تا از احتمال شكسته شدن پرهيز شود .
بايد 24ساعت پس از تحويل دست دندان جديدتان دندانپزشكتان را ملاقات كنيد . تجربه مقداري نارحتي اوليه اصلاً غير معمول نيست. اصلاحات مختصر دست دندان مي تواند راحتي آن را افزايش داده ويكسري مشكلات راقبل از جدي شدنشان حذف كند . درابتدا يك دست دندان جديد ممكن است يك حس غير معمول در دهان ايجاد كند . گونه ها،لبها وزبان مناطق بسيار حساسي هستند كه جهت تطابق با دست دندان جديد نياز به زمان دارند .گاز گرفتن گونه يازبان درحاليكه بادست دندان جديد درحال جويدن باشيد امري شايع است . اگر چه زخم ياتحريك دائمي بايد به دندانپزشك گزارش داده شود.
علاوه برسازش باحس جديد وجود دست دندان ها ،مقداري تمرين يادگيري براي چگونه جويدن باآنها نيز لازم مي باشد. باآرام جويدن قطعات خيلي كوچك غذاهاي نرم وبااستفاده از دوسمت دهان به طور همزمان بايد شروع كرد. وقتي كه راحتي واعتماد به نفس افزايش يابد شما مي توانيد به سمت قطعات بزرگتر غذاهاي نرم وسپس به طرف غذاهاي سخت تر پيش برويد .
صحبت كردن نيز ممكن است نياز به تمرين داشته باشد . ممكن است تلفظ يكسري كلمات خاص مشكل باشد معمولاً ظرف 2هفته براين مشكل غلبه مي شود . افرادي كه جديداً ازدست دندان استفاده مي كنند مي توانند با تمرين بلند خواندن متني با پروتز جديدشان سازگاري پيدا كنند .
با وجود يك دست دندان خوب وفيت وانجام تمرين ممكن است استفاده از چسب هاي دست دندان لازم نباشد. استفاده كنندگان دست دندان بايد درانتظار مقداري لقي دست دندان فك پايين راداشته باشند .ممكن است اين افراد نياز به يادگيري چگونه استفاده كردن از عضلات گونه ها وزبان جهت نگه داشتن دست دندان درمحل خود پيدا كنند .اگر چه به نظر مي رسد مقداري ناراحت كننده باشد ولي باتمرين اينكار طبيعي مي شود .

تنظيم مجدد وجايگذاري دست دندان:
اگر دست دندانتان فيت نباشد سبب تحريك دائمي مخاط دهان مي شود وبايدتوسط دندانپزشك معاينه شويد. اگر چه اغلب تغييرات بافتي درطي سال اول اتفاق مي افتد ،تغييرات درلثه واستخوان درتمام طول عمر فرد ادامه مي يابد . درطول گذر زمان ممكن است اين تغييرات سبب شل شدن يالقي دست دندان ها شده وظاهر صورت رابهم بزند.

[ دوشنبه 25 اردیبهشت1391 ] [ 0:13 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
جرم گيري ومراقبتهاي آن
جرم گيري پلاک ميکروبي موجود در لثه ها و دندانها در صورت پاک نشدن ، در اثر رسوب املاح موجود در بزاق ، در آن جرم دندان به رنگهاي سفيد ، زرد ، قهوه اي تا سياه تشکيل ميدهند که با مسواک زدن برداشته نميشود و حتماً به جرم گيري نياز دارد .
برخلاف تصور عوام ، جرم گيري براي دندان هيچگونه ضرر ندارد. بلکه در افرادي با جرمهاي بالا ضروري نيز مي باشد . زيرا جرم چيزي خارج از دندان بوده که بر روي آن رسوب مي کند . جرم گيري از تحليل استخوان و لثه ها و پيشرفت بيماري لثه مي کاهد .
علت اينکه پس از جرم گيري مجدداً در دندانها در همان نواحي و با همان شدت جرم تشکيل مي شود.بخاطر درست مسواک نزدن و تکرار عادات قبلي است . پس از جرم گيري دندانها قدري به تحريکات حرارتي نظير سرما و گرما حساس بوده که بتدريج از بين ميرود. عمل جرم گيري توسط قلمهاي دستي و يا دستگاه مخصوص آن انجام مي گيرد توصيه ميشود از خمير دندانها يا پودرهاي ضد جرم که بعلت وجود مواد ساينده واسيدي در آن به لثه ها و ميناي دندان آسيب ميرساند بدون تجويز دندانپزشک ، استفاده نکنيد .

مراقبتهاي بعد ازجراحي:
1- وجود درد و تورم و خونريزي اندک پس از جرم گيري طبيعي بوده که طي 4 ـ 3 روز از بين ميرود در صورت تداوم و شدت آن با دندانپزشک تماس گرفته شود .
2- بهتر است روز اول بعد از جرم گيري از مايعات سرد و نرم استفاده شود و ناحيه مورد عمل مسواک زده نشود و دهانشويه استفاده نشود ولي در روز دوم اشکالي ندارد .
3- پس ازجرم گيري و بعلت تحليل آن و سخت شدن طوق و ريشه، دندان به تحريکات حرارتي نظير سرما و گرما حساس بوده که بتدريج از بين ميرود که در صورت ادامه اين روند از خمير دندانهاي ضد حساسيت استفاده ميشود .

[ دوشنبه 25 اردیبهشت1391 ] [ 0:10 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
مراقبت های بعد از جراحی فک و دندان
1- گاز استریل موجود روی ناحیه جراحی شده رابه مدت نیم ساعت نگهداریدوازتعویض گاز استریل روی ناحیه با فواصل کوتاهتر از30دقیقه خودذاری نماید
2-خونریزی ونشت خون بعداز جراحی دهان به مدت چندین ساعت طبیعی است بعلاوه صورتی رنگ شدن آب دهان وکشیدن سیگار درروزهای اول پس ازجراحی خودداری نمایید،چون باعث ایجادو افزایش خونریزی می شود.
3-در صورت بروز خونریزی به نحوی که دردهان لخته ایجاد شود، یک گاز استریل برروی ناحیه جراحی شده قراردهید که ناحیه کاملا با گاز پوشیده شود وسپس با قرار دادن دندان یا فک روی آن حداقل به مدت نیم ساعت فشار آورید. در صورت ادامه خونریزی این عمل را تکرار نمایید. ضمناً استفاده از کمپرس سرد روی صورت و ناحیه جراحی می تواند در کاهش خونریزی موثر باشد.
4- تورم و درد از عوارض قابل انتظار بعد از عمل جراحی می باشد که برای تسکین درد باید از مسکن تجویز شده استفاده نمایند.
5- استفاده از کیسه یخ روز صورت در ناحیه جراحی شده به مدت 6-5 ساعت بعد از جراحی در کاهش درد و تورم موثر خواهد بود. (متناوباً حدود 20 دقیقه کیسه را گذاشته 5 و10 دقیقه بردارید).
6- از رژیم غذایی نرم و مایعات سرد یا هر غذای مقوی که قادر به خوردن آن باشید استفاده نمایید. (صرف مایعات بعد از جراحی ضروری است).
7- از شستشوی دهان در روز جراحی خود داری نمایید.
8- از فردای جراحی پس از صرف غذا دهان را با آن نمک قرقره نمایید. (یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب جوشیده ولرم.
9- مسواک زدن از فردای جراحی بلامانع است. فقط دقت نمایید روی ناحیه جراحی مسواک زده نشود.
10- بعد از جراحی دهان قشر خاکستری رنگی روی زخم را می پوشاند و دهان بد بود می¬شود که این علائم نشانه¬های عفونت نیستند.

[ پنجشنبه 14 اردیبهشت1391 ] [ 0:0 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان
1- استفاده از فلوراید: در افرادی که مستعد پوسیدگی دندان می باشند استفاده از فلوراید و مالیدن آن بر سطح دندان ضروری است. همچنین افزودن فلوراید به آب آشامیدنی و استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید نیز از دیگر راه های مناسب پیشگیری است.
2- بهداشت دهان: شستشوی دندانها و مسواک زدن پس از هر وعده غذا مخصوصاً قبل از خواب (زیرا در موقع خواب حدود 8 ساعت به میکربهای دهان اجازه فعالیت کامل داده می شود) از ضروری ترین اعمال بهداشتی است. استفاده از نخ دندان و همینطور دهان شویه مناسبی مانند آب نمک نیز توصیه می شود.
3- کاهش میزان مصرف مواد قندی: در مصرف مواد قندی و شیرینی ها به نکات زیر توجه کنید:
الف- از مصرف مواد قندی غیر ضروری مثل تنقلات، انواع شکلات وها و آدامس حتی الامکان بکاهید.
ب- شیرینیها راطوری مصرف کنید که بمدت طولانی دردهان نماند.
پ- تعداد دفعات مصرف شیرینیها را کاهش دهید، زیرا اگر موادقندی یکمرتبه مصرف شود زیان کمتری خواهد داشت تاکم کم و بتدریج مصرف شود.
4- تصحیح فرم دندان ها ومرتب کردن آنها: درافرادی که دندانهای آنهادر یک قوس منظم قرار ندارند، تمیز شدن دندانها مشکل بوده وعلاوه برجنبه ظاهرو زیبائی تمیز شدن دندانها نیز مشکل است به همین علت با معالجات ارتدنسی (ردیف کردن دندانها ) بایستی اقدام به معالجه دندانها نمود.
5- معالجه مرتب به دندانپز شک: حداقل هر6ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا معاینه دقیق از دندانها اخذ راهنمائیهای لازم بنمائید.
6- واکسن: تحقیقات زیادی در زمینه تهیه واکسن پوسیدگی در حال انجام است که هنوز در مرحله آزمایشی است ولی امیدواریم که بتوان در آینده نزدیک با استفاده از واکسن پوسیدگی این بیماری را که بزرگترین و دامنگیرترین بیماری بشر است ریشه کن نمود.
در حال حاضر نتایج واکسیناسیون بر علیه میکربهای پوسیدگی زا بر روی میمونها اثرات قابل توجهی داشته است، چنانچه این روش در مورد انسان معمول گردد قدم بزرگی در راه کنترل پوسیدگی برداشته می شود.

علائم پوسیدگی
علائم پوسیدگی عبارتند از:
* تغییر رنگ دندان.
* بوجود آمدن حفرات بر سطح دندان.
* شکستگی خود بخود و ناگهانی دندان.
* حساسیت و درد نسبت به گرما، سرما و شیرینی یا درد در هنگام جویدن که علامت خوبی از پوسیدگی آن هم از نوع پیشرفته می باشد. این حساسیت ابتدا به سرما در مراحل پیشرفته تر هنگام جویدن و تماس یا گرما نیز دیده می شود.
در صورتیکه هر یک از این علائم را در دندانهایتان مشاهده نمودید لازم است هر چه زودتر در صدد درمان برآئید.

[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:57 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان
1- استفاده از فلوراید: در افرادی که مستعد پوسیدگی دندان می باشند استفاده از فلوراید و مالیدن آن بر سطح دندان ضروری است. همچنین افزودن فلوراید به آب آشامیدنی و استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید نیز از دیگر راه های مناسب پیشگیری است.
2- بهداشت دهان: شستشوی دندانها و مسواک زدن پس از هر وعده غذا مخصوصاً قبل از خواب (زیرا در موقع خواب حدود 8 ساعت به میکربهای دهان اجازه فعالیت کامل داده می شود) از ضروری ترین اعمال بهداشتی است. استفاده از نخ دندان و همینطور دهان شویه مناسبی مانند آب نمک نیز توصیه می شود.
3- کاهش میزان مصرف مواد قندی: در مصرف مواد قندی و شیرینی ها به نکات زیر توجه کنید:
الف- از مصرف مواد قندی غیر ضروری مثل تنقلات، انواع شکلات وها و آدامس حتی الامکان بکاهید.
ب- شیرینیها راطوری مصرف کنید که بمدت طولانی دردهان نماند.
پ- تعداد دفعات مصرف شیرینیها را کاهش دهید، زیرا اگر موادقندی یکمرتبه مصرف شود زیان کمتری خواهد داشت تاکم کم و بتدریج مصرف شود.
4- تصحیح فرم دندان ها ومرتب کردن آنها: درافرادی که دندانهای آنهادر یک قوس منظم قرار ندارند، تمیز شدن دندانها مشکل بوده وعلاوه برجنبه ظاهرو زیبائی تمیز شدن دندانها نیز مشکل است به همین علت با معالجات ارتدنسی (ردیف کردن دندانها ) بایستی اقدام به معالجه دندانها نمود.
5- معالجه مرتب به دندانپز شک: حداقل هر6ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا معاینه دقیق از دندانها اخذ راهنمائیهای لازم بنمائید.
6- واکسن: تحقیقات زیادی در زمینه تهیه واکسن پوسیدگی در حال انجام است که هنوز در مرحله آزمایشی است ولی امیدواریم که بتوان در آینده نزدیک با استفاده از واکسن پوسیدگی این بیماری را که بزرگترین و دامنگیرترین بیماری بشر است ریشه کن نمود.
در حال حاضر نتایج واکسیناسیون بر علیه میکربهای پوسیدگی زا بر روی میمونها اثرات قابل توجهی داشته است، چنانچه این روش در مورد انسان معمول گردد قدم بزرگی در راه کنترل پوسیدگی برداشته می شود.

علائم پوسیدگی
علائم پوسیدگی عبارتند از:
* تغییر رنگ دندان.
* بوجود آمدن حفرات بر سطح دندان.
* شکستگی خود بخود و ناگهانی دندان.
* حساسیت و درد نسبت به گرما، سرما و شیرینی یا درد در هنگام جویدن که علامت خوبی از پوسیدگی آن هم از نوع پیشرفته می باشد. این حساسیت ابتدا به سرما در مراحل پیشرفته تر هنگام جویدن و تماس یا گرما نیز دیده می شود.
در صورتیکه هر یک از این علائم را در دندانهایتان مشاهده نمودید لازم است هر چه زودتر در صدد درمان برآئید.

[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:57 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
دندانهای دائمی
دندانهای دائمی ما به تعداد 32 عدد به تدریج از سن 6 سالگی شروع به رشد و ظاهر شدن در دهان می نمایند. با شروع رشد دندانهای دائمی، ریشه دندان شیری تحلیل رفته لق شد و می افتد و دندان دائمی جایگزین شیری می شود.
اولین دندانی که در دهان ظاهر می شود "کرسی بزرگ اول دائمی" است که در پشت دومین دندان کرسی بزرگ شیری رویش یافته و دارای اهمیت ویژه¬ای می باشد.
بعضی از والدین این دندان را که حفظ آن برای هماهنگی سیستم جونده طفل در آینده ضروری است، شیری پنداشته و با سهل انگاری در حفظ آن فرزند خود را دچار لطمۀ بزرگی می کنند. این دندان را دندان 6 سالگی نیز می گویند.
به جای دندانهای آسیای شیری، آسیاهای کوچک دائمی جایگزین می شوند و سایر دندانهای شیری نیز با دندانهای دائمی معادل خود جایگزین می گردند.
جوانه دندانهای دائمی در زیر دندانهای شیری در حال رشد و نمو و تکامل هستند. پس عوامل مضر مانند ضربه و عفونت و پوسیدگی شدید دندانهای شیرین و یا از دست دادن آنها می توانند در رشد و تغییر شکل و تکامل دندانهای دائمی اثر برگشت ناپذیری داشته باشند.
اسامی دندانهای دائمی از خط وسط به سمت عقب چنین است:
1- ثنایای میانی 2- ثنایای کناری 3- نیش 4- آسیای کوچک اول 5- آسیای کوچک دوم 6- آسیای بزرگ اول دائمی 7 - آسیای بزرگ دوم دائمی 8 - آسیای بزرگ سوم دائمی ( دندان عقل ).

جدول زمان رشد دندانهای دائمی
(ارقام بطور متوسط و میانگین است)

نام دندان

فک بالا

ترتیب رشد

فک پایین

ترتیب رشد

ثنایای کناری

8-7 سالگی

2

7-6 سالگی

2

ثنایای کناری

9-8 سالگی

3

8-7 سالگی

3

نیش

12-11 سالگی

6

10-9 سالگی

4

آسیای کوچک اول

12-11 سالگی

4

12-10 سالگی

5

آسیای کوچک دوم

12-10 سالگی

5

12-11 سالگی

6

آسیای بزرگ اول

7-6 سالگی

1

7-6 سالگی

1

عقل

21-17سالگی

8

21-17سالگی

8

ترتیب رشد دندانهای دائمی :
( بطور متوسط و میانگین )

1- آسیای بزرگ اول پائین
2- آسیای بزرگ اول بالا
3- ثنایای میانی پائین
4- ثنایای کناری پائین
5- ثنایای میانی بالا
6- ثنایای کناری بالا
7- نیش پائین
8- آسیای کوچک اول پائین
9- آسیای کوچک اول بالا
10- آسیای کوچک دوم پائین
11- آسیای کوچک دوم بالا
12- نیش بالا.

[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:55 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
ترميم هاي زيبايي در دندانپزشكي
امروزه تنها تفكر دندانپزشك ترميم و درمان دندان نيست.زيبايي بعد ازترميم يك دندان پوسيده وگاهي دندانهاي سالم نكته اي بسيار مهم در دندانپزشكي محسوب ميشود.مواد همرنگ جديد( كامپوزيت ) امكان زيبا كردن دندانها را فراهم كرده است.
كامپوزيت در بسياري موارد زيباتر از روكش است و تخريب بافت سالم دندان هم بسيار ناچيز و در حد صفر مي باشد.
اين كامپوزيت هاي نسل جديد امكان زيبا كردن دندان هاي كج كه قبلا با ارتودنسي انجام ميشد رانيز بطور محدود ولي چشمگير مهيا كرده است . شفافيت ، رنگ ، انعكاس نور و بسياري موارد ديگر در اين كامپوزيت ها خيره كننده است و در بسياري موارد بالاتر از حد انتظار بيمار وگاها دندانپزشك زيبايي را فراهم ميكند بطوريكه بسياري از بيماران از لفظ معجزه استفاده مي كنند.
[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:52 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
علل بیماریهای لثه
 - پلاک میکربی :
پلاک میکربی یک ورقه چسبنده و بی رنگ از میکربهاست که بطور مداوم بر روی سطوح دندان تشکیل می شود. پس از مصرف غذا این پلاک میکربی از قند موجود در غذاها استفاده کرده و در عوض اسیدها و مواد محرک و مضر دیگری از خود دفع می کنند که این مواد باعث التهاب لثه ها شده و آنها را دچار تورم ، قرمزی و مستعد خونریزی و مستعد خونریزی می سازد.
اگر شما پلاک میکربی را با تمیز کردن دقیق روزانه برندارید ، شروع به سخت شدن کرده و مقداری از آن تبدیل به جسم سختی بنام " جرم دندانی " می شود.
" پاکت عمیقی " از خود بجا می گذارند که پر از چرک و میکرب خواهد شد.
در صورت عدم درمان بیماری به استخوان و دیگر بافتهای پشتیبانی کننده دندان نیز کشیده خواهد شد و دندانها هر چند سالم باشد ، لق شده و ممکن است همگی از دست بروند.
2- تغذیه :
غذائی که می خورید در تمامی بدن شما تاثیر می گذارید. تمامی مواد مغذی مورد احتیاج بدن شما برای سلامت عمومی تان که شامل سلامت لثه ها و استخوانهای پشتیبانی کننده دندانهایتان نیز می شود ، بوسیله یک رژیم متعادل غذائی می تواند فراهم گردد.
بعلاوه ، وقتی بعض میکروبهای خاص ( استرپتوککها ) در مجاورت مواد قندی قرار گیرند " دکستران " تولید می کنند.
" دکستران " ماده چسبنده ای است که باعث چسبندگی پلاک میکربی به دندان می-گردد. به علت آنکه باکتریها نیاز به قند برای تشکیل و تولید دکستران دارند اگر شما میزان قند موجود در غذایتان را تقلیل دهید می توانید مقدار تشکیل پلاک را نیز کاهش ببخشید.
3- شرایط عمومی بدن :
حالات عمومی زیر نیز می تواند بر سلامت لثه ها تاثیر بگذارد :
حاملگی : گاهی از اوقات منجر به تورم لثه ها می گردد زیرا در دوران بارداری ، تغییرات و بهم خوردن توازن هورمونی بدن دیده می شود. بنابراین بهداشت مناسب دهان و رژیم غذائی مناسب به خصوص در این زمان مهم می باشد.
۱.دیابت ( مرض قند ) .
۲.بیماریهای تیروئید.
۳.ناراحتیهای خونی.
مصرف داروها ، نظیر کسانی که دچار صرع ( غش ) بوده و داروی " دیلانتین " ( فنی توئین ) مصرف می کنند ، حتی در این افراد نیز برداشتن پلاک و جرم و بهداشت دهان در جلوگیری از ناراحتی لثه بسیار موثر است.
4- عوامل موضعی دیگر :
این عوامل که می تواند در بیماریهای لثه سهیم بوده یا باعث تشدید آن شوند شامل :
عواملی که باعث گیر افتادن و تجمع میکربها و پلاک می شوند مانند : پر کردیگها و روکشهای قدیمی یا غلط ، لبه های نقاط پوسیده ، بریجها و پروتزهای معیوب و دندانهای بهم ریخته و کج و معوج که نیاز به درمان ارتدنسی ( ردیف کردن دندانها ) دارند.
استعمال دخانیات
از دست دادن یک دندان ، که منجر به ایجاد مکانی برای تجمع پلاک می گردد.
دندان قروحه کردن ( در افراد عصبی ) .
استفاده ناصحیح از نخ دندان و یا خلال دندان.

[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:51 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
تغذیه و دندانها
 چه غذائی بخوریم ؟ چگونه بخوریم ؟
جویدن اولیه مرحله هضم غذا و جذب آنست و سلامتی کامل تنها در گرو جذب صحیح و کافی مواد غذائی است. پس چگونه می توان با داشتن دندانهای ناسالم ، تغذیه مناسب و سالمی داشت ؟ بسیاری از بیماریهای دهانی و گوارشی و بالمان ، از دست رفتن سلامت بدن تنها به علت آنست که نمی دانیم چه باید بخوریم یا چگونه باید بخوریم! و به افراط یا تفریط در مصرف بعض مواد غذائی کشیده می شویم:
بطور بی رویه به مصرف شیرینیها می پردازیم ، مایعات بسیار سرد و گرم را یکباره سر می کشیم ، از دندان خود برای شکستن آجیل و ... استفاده می کنیم و نظائر آن.
برای حفظ سلامت دندانهایتان :
در موقع مصرف شیرینی ها حتی المقدور از مصرف انواع چسبنده آن پرهیز کنید.
مایعات شیرین کمتر از شیرینهای جامد به دندان آسیب می رساند. بعد از خوردن شیرینی و مواد نشاسته ای مسواک را فراموش نکنید. مایعات بسیار گرم ( مثل چای و قهوه ) یا بسیار سرد ( نوشابه ها ، شربت ، بستنی ) نیز می تواند باعث صدمه به دندان و تحریک پالپ دندان شود. نوشیدنیهای شیرین با تامین قند مورد نیاز نیاز میکربها می تواند به پوسیدگی بیشتر منجر شود.
جویدن مداوم آدامس به علت آنکه مواد قندی برای مدتی در دهان باقی می ماند نیز چندان مطلوب نیست. اما بالاترین عاملی که از بروز روزانه حاوی مقادیر کافی از هر یک از مواد مغذی پنجگانه ( قندها ، چربیها ، پروتئین ، ویتامین ها و املاح ) باشد نه بیشتر و نه کمتر!
رشد ، تکامل و سلامت دهان و دندان شما بستگی به یک رژیم غذائی مناسب و متعادل دارد.
برای سلامت دندانها و دهان خود به این نکات را به خاطر داشته باشید :
1- رژیم غذائی مناسب و متعادل
2- مسواک زدن و نخ کشیدن دندان بطور مرتب و روزانه 2 بار ( حداقل )
3- مراجعه منظم به دندانپزشک هر 6 ماه یکبار.

[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:49 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
بريج هاي دنداني
يك يا چند دندان از دست رفته مي توانند به طرز نامطلوبي برروي ظاهر وعملكرد دندانها ولبخند شما تأثير بگذارند. از دست دادن دندان مي تواند سبب بروز تغييراتي در نحوه جفت شدن دندانها ،كج شدن دندانهاي مجاور به سمت ناحيه بي دنداني ،ناراحتي هاي مفصل فكي ،مشكلات تكلمي ،افزايش ريسك بيماريهاي لثه واحتمال بيشتر بروز پوسيدگي دنداني شود .
بريج هاي دنداني مثلاً ايمپلنتها وپروتز هاي متحرك تكه اي جهت جايگزيني دندانهاي از دست رفته استفاده مي شوند .انواع زيادي از بريج هاي ثابت دنداني وجود دارند كه نمي توان آنها را برداشت ، شامل بريج هاي ثابت متداول ،بريج هاي كانتي لور وبريج هاي باند شونده بارزين مي باشند .
بصورت تيپيك،بريج هاي متداول وكانتي لور نياز به شكل دهي وتراش دندانهاي مجاورناحيه بي دنداني دارند . روكش ها سپس برروي دندانهاي تراش خورده قرار گرفته وبه يك دندان مصنوعي درناحيه بي دنداني (كه پونتيك ناميده مي شود) متصل مي گردند
يك بريج باند شونده بارزين نياز به تراش كمتر دندانهاي مجاور دارد . اين روكشها اغلب براي جايگزيني دندانهاي جلو بكارمي روند به شرط آنكه لثه ها سالم بوده ودندانهاي مجاور ناحيه بي دنداني ترميم هاي وسيع نداشته باشند .
روش كار بريج دنداني:
طي اولين جلسه، اگر شما كانديد استفاده از بريج باشيد دندانپزشك سلامتي لثه ها وساير دندانهايتان را ارزيابي مي كند. ابتدا يك بي حسي موضعي داده مي شود تادندانپزشك بتواند دندانها رابراي ساپورت كردن بريج بتراشد . اگر دندانهاي ساپورت كننده بريج پوسيده باشند يا بدجور شكسته باشند دندانپزشك ممكن است ابتدا قبل از آنكه بتواند از آنها به عنوان ساپورت كننده بريج استفاده كند ، آنها رابازسازي كند .
سپس دندانپزشك بااستفاده از مواد قالبگيري از دندانهاي تراش خورده شما قالب تهيه مي كندتا يك مدل از دندانهاي شما بازسازي شود . بريج شما توسط يك تكنسين لابراتوري ماهر برروي مدل تهيه شده ساخته مي شود به گونه اي كه دقيقاً برروي دندانهاي تراش خورده فيت باشد. بسيار مهم است كه بريج شما كاملاً فيت باشد تااز هرگونه مشكلات اضافي مثل پوسيدگي دنداني اجتناب شود.
درزماني كه بريج درحال ساخته شدن مي باشد. دندانپزشك تازماني كه بريج دائمي آماده مي گردد روي دندانهايتان يك بريج موقت قرار مي دهد تادندانهاولثه هايتان از آسيبهاي احتمالي مصون بماند. جهت تكميل درمان بريج دنداني ، بايد براي يك ملاقات دوم به مطب دندانپزشكي مراجعه كنيد تابريج نصب وچسبانده شود .

هزينه بريج هاي دنداني:
هزينه بريج هاي دنداني بستگي به فاكتورهاي متعددي نظير :
- نياز دندانهاي مجاور ناحيه بي دنداني به درمانهاي اضافي نظير ترميم يا درمان ريشه
- هنر دندانپزشك وتكنسين لابراتوار مربوطه
- نوع ماده استفاده شده درساخت بريج.

[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:45 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
خمیر دندان
مواد پاک کننده دندان که باعث تمیز و براق شدن دندانها می شوند به سه شکل خمیری، پودر و مایع وجود دارند. خمیرهای پاک کننده (خمیر دندان) دارای دو عمل عمده هستند:
1- عمل تمیز کنندگی: که باعث حالت تمیزی دندان از پلاک میکربی و خوشبو شدن دهان می شوند.
2- اثر درمانی: که با داشتن ترکیبات خاصی نظیر فلوراید موجب افزایش مقاومت دندان می شوند.
ترکیب خمیر دندان:
1- مواد ساینده: که قسمت عمده خمیر دندان را تشکیل داده و موجب پولیش سطوح دندان و پاک شدن آن از پلاک، مواد غذائی و ... می شود.
2- ترکیبات فلوراید: که موجب افزایش مقاومت مینا در برابر پوسیدگی می شود.
3- اسانس: که موجب خوشبو شدن خمیر دندان و دهان می شود.
4- مواد دترژانت: که موجب کف گردن خمیر دندان در هنگام استفاده می شود.
مزیت یک خمیر دندان از نظر طبی آنست که درصد مواد ساینده و موادی باعث قوام خامه¬ای آن می شود چقدر است در حالیکه بسیاری از مردم کیفیت خمیر دندان را با میزان کف کردن آن می سنجند، کف کردن خمیر دندان فقط موجب سهولت حرکت مسواک می شود. همچنین بو، مزه، اسانس، رنگ و غیره، یک خمیر دندان نیز نشانة کیفیت آن نیست و به همه توصیه می کنیم که برای حفظ بهداشت خود، از مصرف خمیر دندانهای بی نام و نشان که مورد تائید مراجع ذیصلاح بهداشتی و مهر استاندارد نیستند استفاده نکنید.
در صورتی که خمیر دندان در دسترس شما نباشد می توانید به روش زیر جانشین ساده ای برای شستشوی دندان و دهان خود بسازید:
مقدار مساوی از نمک طعام و جوش شیرین را در مقدار کمی آب حل کنید و سپس همراه با مسواک از آن استفاده کنید.
استفاده تنها از دهان شویه های طبی یا آب نمک تاثیری در برداشت میکربی ندارد و هیچ روشی جانشین مسواک نخواهد گشت.
 

[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:40 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
دندانهای کودکان

ماهها قبل از تولد جنین ، جوانه های دندانهای شیری در داخل استخوان فک شروع به شکل گیری می کند و به تکامل خود ادامه می دهد ولی در هنگام تولد نیز هنوز در داخل استخوان فک قرار دارند. از 6 ماهگی به بعد تدریج دندانهای شیری شروع به بیرون آمدن کرده و تا 2 سالگی ، 20 دندان شیری در دهان کودکتان ظاهر می شود.وظیفه دندانهای شیری علاوه بر کمک به تغذیه طفل و تکلم صحیح و حفظ زیبائی ظاهری کودک ، نگهداری فضای لازم برای رشد بجا و مناسب دندانهای دائمی نیزمی باشد.در صورتیکه دندانهای شیری به عللی همچون پوسیدگی ، زودتر از معمول از دستبروند به علت مهاجرت و تغییر محل دندانها به سوی جلو موجب پر کردن فضایخالی دندان از دست رفته می گرد ، فضای لازم برای رشد مناسب دندانهای دائمیکاهش یافته و نظم و ترتیب قوس دندانهای دائمی بهم می خورد که در نتیجه بایدبا درمانهای ارتدنسی به حالت صحیح خود باز گردد.برای آنکه کودک در آینده دارای دندانهای دائمی سالم ، منظم ، کارا و زیبائیباشد ، باید از سنین طفولیت در حفظ و مراقبت از دندانهای شیری او کوشا بود.
در موقع بارداری بعلت تغییرات هورمونی شدید ، مادران مستعد ابتلاء به بیماریهای لثه و دندانی می شوند که نمونه آن ، ژنژیویت حاملگی است. به همین علت مادران در دوره بارداری لازم است بیش از بیش مراقب بهداشت دهان خود باشند. پس از وضع حمل و بدنیا آمدن نوزاد ، وضع هورمونی مادر به حالت نرمال و عادی باز می گردد.
در صورتیکه در اثنای حاملگی نیاز به درمانهای دندانپزشکی بود بجز موارد اظطراری ، در سه ماه دوم باید اقدام به درمان شود و بهتر است قبل از بارداری ، دهان و دندان به دقت معاینه و درمانهای لازم انجام شود.

بیرون آمدن دندان:
رویش دندان غالباً هیچ گونه دخالت و درمانی لازم ندارد ولی گاهی ناآرامی و گریه کودک اسباب نگرانی پدر و مادر می شود. طفل هرچه را که به دستش می رسد به دهان می گذارد ، بزاق دهانش زیاد و انتهایش کم می شود ، بسیار گریه کرده ، ناآرام و بدخواب می شود ، گاه مختصری تب می کند و بعض والدین نیز شکایت می کنند که کودکتان به علت درآوردن دندان دچار اسهال شده است.
برای آرام کردن کودک در این زمان می توان با انگشت تمیز با یک قاشق سرد یا گاز تمیز ، لثه را ماساژ داد. وسایل پلاستیکی مخصوصی بنام "دندان گیر" نیز در داروخانه ها موجود است که کودک با گاز گرفتن آن احساس آرامش و راحتی می کند. مالیدن گلیسیرین یده یا "خمیر تی ژل" در ضد عفونی کردن لثه تا حدی موثر است. در صورت ادامه ناراحتی ، دندانپزشک با تجویز دارو می تواند کودک را آرام نماید.
در موقع رویش دندان باید مراقب بود که طفل اشیاء آلوده را به دهان نگذارد. به هر حال درآوردن دندان ممکن است چند روزی برای کودک ایجاد ناراحتی کند ولی با ظهور دندان در دهان همه این ناراحتی ها خودبخود برطرف می شود.

[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:38 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
دندانپزشکی بدون درد‏ !!!
تنها عاملی که دندانپزشکی را ناخوشایند می کند درد در حین اعمال دندانپزشکی است.
دندانپزشکی بدون درد رویکردی است که درد را در حین اعمال ‏دندانپزشکی حذف می کند و به هراس از دندانپزشکی پایان می دهد.از روشهای متنوعی برای جلو گیری از هراس و درد در حین اعمال دندانپزشکی ‏استفاده می شود.
با ایجاد محیطی صمیمی و آرام و انتظار کشیدن کمترمراجعین قبل از کارهای دندانپزشکی آرامش روانی مراجعین کمتر میشود .
در افراد بسیار مضطرب با تجویز دارو های آرامش بخش با دوز بسیار کم این اضطراب مرتفع ‏خواهد شد ‏. توضیح کامل در مورد روند درمان توسط دندانپزشک و در جریان قرار گرفتن مراجعین از ‏پروسه درمان و همراهی آنان تا پایان درمان بخش اعظمی از سوالات ونگرانی ها را مرتفع می کند.
فبل از انجام اعمال دندانپزشکی توسط ژل های بی حس کننده موضعی روی ناحیه درمان از درد ‏تزریق به میزان قابل توجهی کاسته می شود .‏ بی حسی کامل ناحیه درمان در حین اعمال دندانپزشکی تجربه ای وصف ناشدنی رااز درمان های ‏دندانپزشکی به خاطره ها می افزاید ‏ و این همه در مورد اطفال و کسانی که اولین تجربه ها را می خواند بگذرانند بسیار حای اهمیت است
‏نیاز به ذکر نیست که اولین تجربه همیشه در خاطر می ماند ‏ با انجام درمان روی چند دندان دریک جلسه ار تعداد دفعات مراجعه کاسته می شود و این چیزی ‏است که اغلب مراجعین خواستار آن هستند.
[ چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ] [ 23:33 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
جراحات دهان و دندان
دندان ها که در زیباسازی صورت،جویدن و صحبت کردن نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند،می توانند مانند دیگر اعضای بدن در معرض ضربه و آسیب قرار گیرند.
ضربه یا اصطلاحأ تروما می تواند آسیب های متفاوتی را به دندان ها وارد کند.این آسیب ها عبارتند از:
1- خارج شدن کامل دندان از حفره:
ضربه های بسیار شدید و ناگهانی،پرت شدن از بلندی،تصادف و مانند آن می تواند باعث خارج شدن
دندان از حفرة خود شود. در صورت بروز چنین حادثه ای باید:
الف- دندان خارج شده را پیدا کنید.
ب- بدون تماس مستقیم دست با ناحیة ریشه،دندان را با آب شستشو داده تا ذرات گرد و خاک از روی
آن پاک شود.
ج- در صورت بالغ و عاقل بودن فرد مصدوم،دندان را در دهان فرد،بین لثه و گونه قرار دهید.
د- در صورت کم بودن سن فرد مصدوم،دندان را در یک لیوان شیر و یا یک دستمال خیس قرار دهید.
ه- سریعأ به دندانپزشک مراجعه کنید.
توجه: هرگز دندان خارج شده را در حفرة خود قرار ندهید.
دندانپزشک دندان خارج شده را بطور صحیح در جای خود قرار داده و آن را به دندان های مجاورمی بندد تا در مدت زمان معینی دندان در جای خود محکم شود.
2- جابجا شدن دندان :
جابجایی دندان می تواند بصورت بیرون زدگی و یا فرو رفتگی در جای خود صورت گیرد. در این صورت باید:
الف- دندان را با حرکات ملایم دست به حالت اولیه برگرداند و در جای صحیح خود قرار داد.
ب- تکه گازی را روی دندان گذاشته و آن را بدون حرکت نگه دارید.
ج- به دندانپزشک مراجعه کنید.
3- شکستگی دندان:
اگر ضربة وارده به دندان شدید باشد،امکان شکستگی تاج دندان وجود دارد.در صورت شکستگی تاج
دندان، به قسمت شکسته شده نیازی نیست و باید سریعأ به دندانپزشک مراجعه کنید.دندانپزشک
تاج شکسته شده را با مواد ترمیمی اصلاح کرده و در صورت نیاز به درمان های پیچیده تر مانند درمان
ریشه،آنها را انجام داده و دندان را ترمیم می کند.
اگر شکستگی در ناحیة ریشة دندان باشد،فقط دندانپزشک قادر به تشخیص صحیح و دقیق آن است.
بنابراین با معاینة دقیق و تهیة رادیوگرافی می توان به شکستگی ناحیة ریشه پی برد. درمان قطعی آن
کشیدن دندان و جایگزینی آن با پروتزهای دندانی،بریج و یا کاشت دندان(ایمپلنت)می باشد.
4- لق شدن دندان:
در صورتی که ضربة به دندان ضعیف باشد،ضربه باعث لق شدن ناچیز و یا شدید دندان می شود.
اگر لقی ناچیز باشد،اکثرأ نیازی به بستن دندان نمی باشد.فقط کافی است که:
الف- به دندانپزشک مراجعه کنید.
ب- دندانپزشک تماس دندان ضربه دیده را با دندان های مقابل برطرف می کند.
ج- از رژیم غذایی نرم استفاده کنید.
د- بهداشت دهان را رعایت کنید.
اگر لقی شدید باشد،باید:
الف- سریعأ به دندانپزشک مراجعه کتید.
ب- دندانپزشک دندان ضربه دیده را به دندان های مجاور بسته و مراقبت های لازم را توضیح می دهد.
ج- از رژیم غذایی نرم استفاده کنید.
د- بهداست دهان را رعایت کنید.
5- آسیب به بافت های اطراف دندان و مخاط دهان:
آسیب به این ناحیه، می تواند به صورت های زیر نمایان شود:
الف- خراش
ب- زخم
ج- پارگی
د- له شدگی
تمامی آسیب های یاد شده می تواند توسط دندانپزشک درمان شده و بخیه شود.

[ سه شنبه 12 اردیبهشت1391 ] [ 1:0 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
نحوۀ استفاده از نخ دندان
نواحی بین دندانی، حدود 30% کل سطوح دندان ها را تشکیل می دهند. این نواحی قابل دسترسی توسط مسواک نبوده و به هـمین خاطر محل مناسبی برای تجمع باقیمانده های موادغذایی و در نهایت ایجاد پوسیدگی است.
ناحیۀ بین دندانی از دو طرف با دندان های مجاور، از بالا با تماس بین دو دندان و از پایین با لثه و شیار لثه ای محسور شده است. این فضا در دندان های آسیاب بیشتر از دندان های پیشین است.
برای تمیز کردن این نواحی باید از وسیله ای به غیـر از مسواک استـفاده کنیم. نخ دندان وسیله ای است که می تـواند براحتی این فضاها را تمیز نماید.
نخ دندان ازالیاف های نایلونی تشکیل شده است که بصورت رشته های متعددی کنار یکدیگر قرار گرفته اند.این رشته ها می توانند تابدار یا بدون تاب، موم دار یا بدون موم و ضخیم یا نازک باشند.
نخ دندان های خوب و استاندارد، سطح مقطع گرد نداشته بلکه مستطیل شکل اند تا بتوانند بر روی دیوارۀ دندان چسبیده و آن را خوب تمیز کنند. همچنین معطراند ( بطور مثال با اسانس نعنا ) تا در حین استفاده ، فرد احساس خوشایندی داشته باشد.

روش استفاده از نخ دندان:
1)حدود 30 – 35 سانتی متر از نخ دندان را جدا می کنیم.
2)یک سرآن را 2یا3دور، دور انگشت میانی پیچانده و سردیگرآن را دور انگشت میانی دست دیگرمی پیچانیم، بطوریکه حدود 10 سانتی متر از نخ دندان بین دو انگشت میانی باقی بماند. سپس انگشتان میانی را به سمت کف دست خم می کنیم.

فک بالا:
3) برای تمیز کردن دندان های فک بالا، با دو انگشت شصت نخ را به سمت بالا هدایت می کنیم. انگشتان شصت قسمتی از نخ را به سمت بالا هدایت می کنند که نخ بافیمانده بین دو انگشت شصت حدود 2 سانتی متر باشد.
4)با فشار دو انگشت شصت بر روی نخ و حرکت جلو و عقب، نخ را بین دو دندان آخر سمت راست فک بالا قرار داده، سپس نخ را به دیوارۀ دندان آخر چسبانده و با حرکت دو دست، دیوارۀ دندان را تمیز می کنیم. نخ باید تا عمق شیار لثه ای را تمیز کرده بطوریکه آسیبی به لثه وارد نشود. تعداد حرکت های رفت و برگشتی حدود 4 حرکت می باشد. سپس نخ را به دیوارۀ دندان بغل چسبانده و دندان کناری را نیز تا عمق شیار لثه ای تمیز می کنیم.
5)برای خارج کردن نخ از بین دو دندان، انگشتان شصت را از زیر نخ برداشته و دو انگشت اشاره را بر روی نخ قرار می دهیم. بعد با فشار بر روی نخ و حرکت رفت و برگشتی، آن را از بین دو دندان خارج می کنیم. به همین ترتیب تمام فضاهای بین دندانی را در فک بالا تمیز می کنیم. لازم به ذکر است که پشت آخرین دندان ها را نباید فراموش کنیم.

فک پایین:
6)برای تمیز کردن دندان های فک پایین، بعد از پیچاندن نخ به دورانگشتان میانی و خم کردن انگشتان میانی به سمت کف دست، به جای اینکه انگشتان شصت نخ را به سمت بالا هدایت کنند، انگشتان اشاره نخ را به سمت پایین هدایت می کنند به نحوی که نخ باقیمانده بین دو انگشت اشاره حدود 2 سانتی متر باشد.
7)با فشار دو انگشت اشاره بر روی نخ و حرکت جلو و عقب، نخ را بین دو دندان آخر سمت راست فک پایین قرار داده، سپس نخ را به دیوارۀ دندان آخر چسبانده و با حرکت دو دست، دیوارۀ دندان را تمیز می کنیم. نخ باید تا عمق شیار لثه ای را تمیز کرده بطوریکه آسیبی به لثه وارد نشود.تعداد حرکت های رفت و برگشتی حدود 4 حرکت می باشد. سپس نخ را به دیوارۀ دندان بغل چسبانده و دندان کناری را نیز تا عمق شیار لثه ای تمیز می کنیم.
8)برای خارج کردن نخ از بین دو دندان، انگشتان اشاره را از روی نخ برداشته و دو انگشت شصت را زیر نخ قرار می دهیم. بعد با فشار بر زیر نخ وحرکت رفت و برگشتی، آن را از بین دو دندان خارج می کنیم. به همین ترتیب تمام فضاهای بیـن دنـدانی را در فک پایین تمیز می کنیم. لازم به ذکر است که پشت آخرین دندان ها را نباید فراموش کنیم.
- مواردی که در استفاده از نخ دندان باید به آنها توجه کرد:
الف- استفاده از نخ دندان باید قبل از زدن مسواک باشد.
ب- پاره شدن یا رشته رشته شدن نخ در حین استفاده می تواند به دلایل زیر باشد:
1- وجود پوسیدگی بین دندانی
2- پرکردگی یا ترمیم نامناسب
3- لبۀ های نامناسب روکش های دندانی
4- وجود جرم های دندانی
ج- اگر در حین استفاده از نخ دندان،لثه ها یا قسمتی از لثه ها دچار خونریزی شد،نگران نباشید. خونریزی می تواند به خاطر التهاب لثه ها و یا عـدم رعـایت صحیح بهداشت دهان باشد. بنابراین ، بعد از استفاده از نخ دنـدان و زدن مسـواک، دهـان خـود را با آب سرد شسـته و این کار را 3 یا 4 شب ادامه دهیـد. در صورت ادامه خونریزی، حتماّ با دندانپـزشک خـود مشورت کنیـد. چرا که خونریزی مداوم لثه می تواند به دلیل ، بیماری های لثه، پوسیدگی های بین دندانی، ترمیم های نامناسب، لبـه های نامنـاسب روکش های دنـدانی، وجود جرم های دندانی، فاصلۀ نامناسب بین دندان ها، گیر غذایی،و یا حتی بیماری های سیستمیک باشد.
د- استفاده از نخ دندان و مسواک نمی تواند باعث ترمیم پوسیدگی های دندانی شود. بنابراین با مراجعه به دندانپزشک، پوسیدگی ها را ترمیم و مشکلات لثه ای را رفع کنید و سپس با استفاده از نخ دندان و مسواک، دندان هایی سالم و زیبا و دهانی تمیز و خوش بو داشته باشید.

[ سه شنبه 12 اردیبهشت1391 ] [ 0:41 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
بوی بد دهان ّ!!!
واي... چقدر دهنش بو مي‌ده!
با این كه روزی چندین مرتبه دندان‌هایش را مسواك می‌زند ، ولی باز هم وقتی سوار خودرو یا وارد فضای سربسته‌ای می‌شود ، اطرافیانش ناخودآگاه چهره خود را درهم برده و سعی می‌كنند مسیر هوایی تنفس خود را تغییر دهند.
گفته می‌شود دهان یكی از آلوده ‌ترین قسمت‌های بدن است كه با رشد یك سری از میكروب‌های هوازی و غیرهوازی و در اثر عدم رعایت نكات بهداشتی ، دچار بوی بد و نامطلوبی می‌شود.
از آنجا كه حفره سینوس‌ها در سر ( استخوان جمجمه ، صورت )‌قرار دارند ، گاهی اوقات میكروب‌هایی كه در این مناطق رشد می‌كنند ، خود ایجاد سینوزیت می‌كنند كه ترشحات به وجود آمده از پشت حلق خارج می‌شوند. به همین دلیل از سینوس‌ها به عنوان جایگاهی برای رشد میكروب‌ها و ایجاد بوی بد دهان می‌توان یاد كرد.
از سوی دیگر ، دستگاه تنفس با بوی بد دهان ، رابطه‌ای قوی و مستقیم دارد كه قسمتی از آن مربوط به دستگاه تنفس فوقانی است كه شامل سینوس‌ها و بینی می‌شوند كه عفونت‌های سینوسی ، بینی ، التهابات مزمن بینی و آتروفی مخاط بینی باعث رشد زیاد میكروب‌ها و به وجود آمدن بوی بد دهان می‌شود ، یافته‌ها نشان می‌دهند كه ریه‌ها و راه‌های هوایی بزرگ همانند برونش‌ها نیز در بروز بوی دهان موثرند.
وقتی عفونت‌های مزمن باعث آسیب به بافت ریه می‌شود ، موجب وضعیت برونشكتازی و به دنبال آن سرفه‌های دائمی ، رفع خلط و نهایتا بوی بد دهان می‌شود.
وقتی بیمار با وضعیت بوی بد دهان به پزشك مراجعه می‌كند ، بهترین راه معاینه نواحی فوقانی دستگاه تنفس وی ( یعنی سینوس‌ها ، مخاط حلق ، دهان و دندان‌ها )‌است كه در صورت سالم بودن این موارد ، بوی دهان به ناراحتی‌های گوارشی ، تعمیم داده می‌شود.
نوزاد به محض به دنیا آمدن از شیر مادر تغذیه می‌كند و آرام‌آرام با مكیدن خود یكسری از میكروب‌ها را وارد حلق و دستگاه گوارش خود می‌كند كه برخی از این میكروب‌ها مفید و برخی دیگر مضر هستند. آنچه كه در بروز و ایجاد بوی بد دهان موثر است به نحوه تغذیه كودك و استفاده بیش از حد از شیرینی و شكلات برمی‌گردد كه باعث رشد بیش از حد میكروب‌های مضر در محیط دهان می‌شود كه با جایگزین كردن سبزیجات و میوه‌ها می‌توان تا حد زیادی از بروز این عارضه جلوگیری به عمل آورد.
بوی دهان در بیماری‌‌های سیستمیك
تحقیقات نشان می‌دهد كه بوی بد دهان از طریق رشد روزافزون میكروب‌ها در دستگاه گوارش نیز به وجود می‌آید ، ولی گاهی این بو ناشی از عدم استحكام دریچه معده به مری رخ می‌دهد كه ایجاد بیماری ریفلاكس ( برگشت اسیدمعده به مری )‌می‌كند كه می‌‌تواند در این دسته از بیماران ، بوی بد دهان را سبب شود. بنابراین توصیه‌ای كه از سوی انجمن گوارش آمریكا در این خصوص می‌شود ، مسواك كردن دندان‌ها و زبان و استفاده از نخ دندان است كه بوی ناشی از رشد میكروب‌ها را كاهش می‌دهد.
برخی از بیماری‌های سیستمیك نیز می‌توانند بوی خاصی برای دهان ایجاد كنند ، مثلا بیماران نارسایی كلیه كه ممكن است از مخاط دهانشان نیز ترشح شود و افرادی كه دچار ناراحتی‌های كبدی ( هپاتیت‌های مزمن )‌نیز هستند ، از بوی دهان و تنفس آنها ، می‌توان بیماری‌شان را تشخیص داد و همچنین افراد دیابتیك كه از این مشكل رنج می‌برند.

رهایی از بوی دهان:
گفتنی است ، گرسنگی نیز به علل ایجاد تغییر در متابولیسم بدن و سوختن مواد قندی ، فرد را دچار بوی بد دهان می‌كند؛ ولی آنچه كه در این خصوص حائز اهمیت است ، رعایت بهداشت دهان و دندان است ، حتی می‌توان با رعایت اصول بهداشتی از بوی بد دهان به هنگام صبح نیز خودداری كرد.
با رعایت بهداشت و مصرف محدود مواد غذایی همچون سوسیس ، كالباس و برخی نوشیدنی‌ها همانند چای و قهوه زیاد كه می‌توانند ایجاد ریفلاكس كنند و مسواك زدن دندان‌ها ، می‌توان تا حد زیادی از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری كرد .

[ سه شنبه 12 اردیبهشت1391 ] [ 0:33 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
هرپس دهاني یا تبخال
 به طور شناخته شده اي بنام تب خال دهاني يازخم سرد معروف است "هرپس لبياليس " يك بيماري ويروسي خوش خيم شايع مي باشد كه با زخم هاي دردناك وعود كننده اي برروي لبها يا پوست مجاور لبها تظاهر مي يابد .
اين ويروس ممكن است سبب بروز زخم هايي روي با فتهاي كه ساپورت استخواني دارند مثل لثه ها ويا سقف دهان شود. درامريكا حدود 60%بچه ها تا اواخر بلوغ درمعرض اين ويروس قرار گرفته اند و90%بالغين تا سن 60سالگي حامل اين ويروس ميباشند. تنها 40%افرادي كه بااين ويروس آلوده شده اند تظاهراتي از تب خال پيدا مي كنند .
اگر شما از لحاظ بهداشتي دروضعيت خوبي قرارداشته باشيد هرپس دهاني به طور خودبخود بهبود مي يابد حتي اگر بدون درمان باقي بماند درعرض 7تا14 روز خوربخود بهبود مي يابد وتنها درصورتي مي تواند برروي كيفيت زندگي كساني تأثير بگذارد كه از لحاظ وضعيت بهداشتي مناسب نيستند مثلاً دروضعيتهايي مي تواند براي نوزادان ،افراد پير وكساني كه نقص ايمني دارند مثل ايدزي ها وهپاتيتي ها،لوسمي ويا افرادي كه پيوند اعضاء كرده اند خطرناك باشد .

علل هرپس دهاني:
دندانپزشكان وكادردرماني پزشكي بيشتر ويروس هرپس سيمپلكس تيپ1كه يكي ازبيش از 80نوع ويروس هرپس شناخته شده است را مي شناسند. اگرچه اين نوع كمتر از بقيه تيپ هاي ويروس خطرناك نيست ولي هرپس تيپ 1شباهتهاي زيادي با بقيه دارد واز زماني كه وارد بدن مي شود تا آخر عمر در بدن باقي مي ماند ودريك فرم مخفي وخاموش قرار مي گيرند . عفونت ويروسي توسط تماس دهاني قابليت گسترش به بقيه افراد را دارد. درصورت وجود زخم هاي فعال ، ويروس تمايل به داخل بزاق شدن را دارد بنابراين بسيار مهم است كه از تماس دهاني پرهيز شوداين بدين معني است كه :
- هيچ بوسه اي يا سايراشكال تماس پوستي با افراد ديگر نداشته باشيد
- غذا،نوشيدني يا شامتان را بافرد ديگري سهيم نشويد .
- دروسايل دنداني شخصي تان مثل مسواك يا نخ دندانتان با كسي شريك نشويد
- حوله مشترك استفاده نكنيد
- افرادي كه زخم هر پس فعال دارند يا كسانيكه دوره بهبود را مي گذارنندبايد از تماس نزديك با نوزادان ويا آنهايي كه نقص ايمني دارند جداًٌ پرهيز كنند
محركات هرپس دهاني:
وضعيت هاي مشخصي مي توانند سببب تحريك وبروز" زخم سرد" شود نظير
- استرس چه نوع هيجاني چه نوع فيزيكي
- درد
- جراحي
- تب
- محركات محيطي مثل خورشيد ،با د وسرما
- كمبود خواب
- عادت ماهيانه زبان
- نقص ايمني بدن

چه انتظاري وجود دارد؟
بعد از آغاز عفونت ويروسي،ويروس درامتداد اعصاب تري جمينو گسترش يافته (باتمام شاخه هاي موجودش درفك بالا وپائين ) تا به مجموعه سلولهاي عصبي در مغز بنام "گانگليون تري جمينو" برسد كه درآنجا بصورت غير فعال باقي مي ماند تازماني كه مجدداًفعال شود وقتي كه ويروس فعال شود ويروس به سمت پايين گسترش يافته ومنجر به بروز يك زخم سرد يايكسري ضايعات در محلي كه براي اولين بار وارد دهان شده است مي شود توسعه وبهبود اين چنين زخمهايي طي 6مرحله وبين 7تا14روز اتفاق مي افتد.
- علائم اوليه كه بصورت خارش يا گزگزشدن درمحل مي باشد كه هنوز قابل رؤيت نيست
- تورم وقرمزي ودرد مختصركه خوردن وآشاميدن مشكل مي كند
- ظهور يك زخم يا خوشه اي از زخم درمحل
- تبديل شدن زخم ها به زخم هاي سطحي وزرد رنگ
- ظاهري خشك ونامنظم همراه با ترك وخونريزي
در نهايت زخم تبديل به يك توده وقرمز ي مختصر مي شود وبدون برجاي گذاشتن جاي زخم بهبود مي يابد.

مراقبتهاي حرفه اي جهت كنترل تبخال:
يك توافق كلي در جامعه پزشكان ودندانپزشكان وجود دارد كه درمقايسه با پزشكان عمومي ،دندانپزشكان غالباً با هرپس دهاني در بيمارانشان بيشتر مواجه مي شوند وبنابراين بهتر مي توانند آن را تشخيص دهند .
اگر چه هرپس هاي دهاني كه متعاقب اعمال روتين دندانپزشكي بروز مي كند ،دندانپزشكان را در وضعيتي براي غلبه برآن قرار مي دهد به طوريكه با تجويز داروهاي پيشگيري كننده اي به صورت كرم يا قرص قبل از شروع درمان قابل كنترل مي گردد مصرف اين داروها 4ساعت قبل از شروع درمان دندانپزشكي شروع وتا 2 روز بعداز درمان دندانپزشكي ادامه مي يابد.

[ جمعه 8 اردیبهشت1391 ] [ 22:38 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
روشهای صحیح مسواک زدن
                                                                                                                                            

۱- روش چرخشی Rolling
ابتدا مسواک را روی دندان در ناحیه مجاور لثه نهاده سپس با حرکت چرخشی نیمدایره ای به سوی قسمت جونده دندان می چرخانیم. این حرکت در فک بالا از بالا به پائین است و در فک پائین از پائین به بالا.
دقت کنید : در این روش باید قسمت اعظم پرزهای مسواک در شیار مابین لثه و دندان قرار گیرد. این روش معمولیترین و ساده ترین روش مسواک زدن است و بسیاری از مردم اینگونه مسواک می زنند و از کارآئی قابل قبولی نیز برخوردار است.
۲- روش لرزشی Boss
این متد بهترین روش برای پاک کردن شیار لثه ای است و ما استفاده از آن را به شما توصیه می کنیم :
مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به دندان تکیه دهید. بطوری که اکثر موهای مسواک درون شیار لثه ای قرار گیرد. سپس مسواک را درجا و بدون تغییر مکان با حرکات لرزشی کوتاه ( بدون آنکه مسواک از جای خود چندان جابجا شود ) به جلو و عقب ببرید. با این حرکات کم دامنه لرزشی، موهای مسواک که درون شیار لثه ای قرار دارند آن محل را از پلاک میکروبی پاک می کنند. سپس در انتها مانند روش قبل، چند حرکت چرخشی نیمدایره ای از طرف لثه به سوی سطح جونده دندان انجام دهید.
۳- روش لرزشی و چرخشی
این روش ترکیبی از دو روش قبل است و در صورتی که بطرز صحیح انجام گیرد از کارآئی بسیار بالائی نیز برخوردار است :
مسواک را مانند روش قبل با زاویه 45 درجه به دندان تکیه دهید بطوری که باز اکثر موهای درون شیار لثه ای ما بین لثه و دندان قرار گیرد. سپس در همان حال به مسواک حرکات ارتعاشی کم دامنه و لرزشی کوتاه به جلو و عقب بدهید و کم کم موهای مسواک را به سوی سطح جونده دندان بکشید. این حرکات لرزشی و زیگزاگ مانند از سوی لثه شروع شده و کم کم به سوی سطح جونده دندان ختم می شود.
یک روش دیگر:
از آنجا که افراد بسیاری خصوصاً نوجوانان در سنین بلوغ از وسایل ارتدنسی برای مرتب نمودن دندانهایشان استفاده می کنند و مناطق تحت تماس سیم های ارتدنسی و دندان نقاط بسیار خوبی برای تجمع پلاک، غذا و شروع پوسیدگی است، ما یک روش دیگر را نیز که بیشتر برای این افراد مناسب است را شرح می دهیم :
مسواک را با زاویه 45 درجه به دندان تکیه دهید ولی این بار به عکس حالتهای قبلی موهای مسواک به سوی تاج دندان و قسمت جونده باشد سپس مسواک را با حرکات جلو و عقب و لرزشی و کوتاه و حرکات دایره ای به آرامی از بالا چرخانده و به سوی لثه به پائین بیاورید.
روشهای مسواک زدن عمودی یا افقی که در بسیاری از افراد مشاهده می شود روشهای غلطی هستند، به این ترتیب که مسواک را بطور عمودی به دندان تکیه داده و در جهت عمودی به بالا و پائین می کشند و یا در جهت افقی به جلو و عقب می کشند. روش افقی خصوصاً منجر به سایش مینا می گردد و توصیه می کنیم به هیچ وجه از ایندو روش استفاده نکنید.
امروزه مسواکهای اتوماتیک نیز به بازار فروش عرضه شده که با برق شهر یا باتری کار می کنند. این مسواک ها تمام حرکات لازمه را خود به خود و بطور اتوماتیک و به طرز صحیح انجام میدهند. در صورتی که روش مسواک زدن دستی شما درست باشد، تفاوتی در نتیجه استفاده از ایندو مسواک از نظر کارآئی نخواهد بود.

[ جمعه 8 اردیبهشت1391 ] [ 22:27 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
جنس مسواک
مسواکها از نظر جنس انواع مختافی دارند:
* مسواک چربی : که استفاده از آن در گذشته بسیار معمول بوده است و امروزه مصرف آنرا هنوز هم در میان اعراب مشاهده می کنیم. این مسواک در واقع ریشه یک نوع گیاه است که پس از بریدن و قطعه قطعه کردن بعنوان مسواک و خلال استفاده می شده است.
* مسواک موشی : که از موی حیوانات ساخته می شده است. این نوع نیز در سابق رواج داشته است ولی به علت آنکه با خیس شدن، بیش از حد دچار انعطاف و نرمی شده و بسیار زود نیز کثیف می شود استفاده از آن تقریباً کنار گذاشته شده است.
* مسواک نایلونی : که تقریباً تمامی مسواکهای موجود در بازار از این جنس است و معایب انواع قبلی را از نظر سختی به سه دسته تقسیم می کنند:
1- نرم Soft
2- متوسط Medium
3- سخت Hard
افراد عادی بهتر است از نوع متوسط Medium استفاده کنند. در ناراحتی های لثه ای باید از مسواکهای نرم Soft استفاده نمود و افراد مبتلا به صرع که داروی دیلانتین مصرف می کنند و دارای لثه های متورم، حجیم و سخت هستند باید از نوع Hared استفاده کنند. این نوع مسواکها (نرم و سخت) توسط دندانپزشک باید تجویز گردد.

[ جمعه 8 اردیبهشت1391 ] [ 22:23 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
روش هایی ساده برای سفید ماندن دندانها
سال‌های پیش و شاید همین امروزه روز در بسیاری از فرهنگ‌ها و مجامع شکل خاصی از دندان‌ها علامت زیبایی بوده است.رنگ کردن دندان‌ها به رنگ‌های سیاه , تیره،تراشیدن دندان‌ها به شکل‌های مختلف و یا روکش‌های طلای دندان‌ها،همگی در فرهنگ‌های مختلف جهان ممکن است علامت زیبایی شناخته شود اما در کشور ما و بسیاری از جوامعی که فرهنگ و رفتاری شبیه به ما دارند،داشتن دندان‌هایی مرتب،خوش ‌شکل و از همه مهم‌تر سفید،علامت خاص زیبایی دندان‌ها شناخته می‌شود.
‏ چرا رنگ دندان‌ها عوض می‌شود؟
در گویش عام،دندان‌ها به رنگ سفید شناخته می‌شوند اما اگر همین رنگ سفید را خوب نگاه کنید و رنگ دندان‌های چند نفر از نزدیکانتان را با هم مقایسه کنید،می‌بینید که در همین رنگ سفید،درجات متفاوتی از تیرگی و روشنی وجود دارد.در واقع دندان‌ها در ذات خود و از شروع رویش ممکن است به صورت طبیعی سفیدتر و یا زردتر باشند.پس اگر دوست دارید دندان‌های سفیدی داشته باشید باید با انصاف به دندان‌های خود نگاه کنید و اگر دندان‌های شما سالم‌اند و به دلیل بیماری یا مشکل خاصی دچار تغییر رنگ نشده‌اند،همان رنگ واقعی دندان‌هایتان را (هر چند کمی هم زرد باشد) بپذیرید و با آن کنار بیایید.
از طرفی دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی در طی سال‌های بعد از رویش تغییر رنگ بدهند.این دلایل ممکن است شامل مصرف داروهای مختلف، بیماری‌های مختلف در دوران کودکی و جنینی،ضربه خوردن به دندان‌ها،بیماری‌های خاص ساختمانی در دندان‌ها و نیز درمان‌های مختلف دندانپزشکی باشد.
هر کدام از این علت‌ها می‌توانند شناسایی شوند و بسته به نوع علت،تغییر رنگ دندان،درمان شود.اما در کنار همه این دلایل،رنگدانه‌ها یکی از اصلی‌ترین علل برای تغییر رنگ دندان‌ها هستند. رنگدانه‌های موجود در مواد غذایی،موادرنگی موجود در رژ لب‌ها و حتی ذرات معلق رنگی موجود در هوا می‌توانند در خلل و فرج موجود روی دندان‌ها بنشینند و در طول زمان و با تکرار، روی دندان‌ها ثابت شده و تغییر رنگ دندان‌ها و تا حدی تیرگی آنها را موجب شوند. در خوراکی‌هایی مثل چای،قهوه،شکلات،میوه‌های رنگی مثل آلبالو و گیلاس،آب‌میوه‌های رنگی و... رنگدانه‌های زیادی وجود دارد و کسانی که عادت دارند مقدار زیادی از این مواد را به صورت مرتب و روزانه مصرف کنند،باید منتظر دندان‌های تیره‌تری باشند.‏
به تازگی در بسیاری از کشورها،آگهی‌هایی برای فروش مواد سفید کننده دندان به چشم می‌خورد.این مواد با روش‌های شیمیایی،دندان‌ها را سفید می‌کنند. اگر دوست دارید دندان‌های سفیدتری داشته باشید و در عین حال از عوارض جانبی این سفیدکننده‌‌های شیمیایی نگران هستید،با ما همراه شوید تا برای اجرای چند روش ساده و خانگی،دندان‌هایتان را سفیدتر کنید و از لبخندتان احساس رضایت بیشتری داشته باشید:
چای کم‌رنگ مصرف مواد غذایی رنگی،دندان‌ها را تیره می‌کنند،پس از مصرف مرتب و مداوم چای و قهوه و نوشابه خودداری کنید.چای‌تان را کم‌رنگ بنوشید.قهوه‌تان را رقیق تهیه کنید تا رنگدانه‌کمتری روی دندان‌هایتان بنشیند.نوشیدنی‌های رنگی را حتی‌الامکان با نی بنوشید تا تماس آنها با دندان‌هایتان کم شود و بلافاصله پس از مصرف خوراکی‌های رنگی،دندان‌هایتان را با آب شستشو دهید.
‏‏ ماسک توت‌فرنگی توت ‌فرنگی دارای آنزیمی است که درست مثل یک سفید‌کننده عمل کرده و دندان‌ها را سفید می‌کند!بنابراین توت‌فرنگی را پوره کنید و با آن روی دندان‌هایتان را ماساژ دهید و بگذارید این سفیدکننده طبیعی چند دقیقه‌ای روی دندان‌هایتان بماند.بعد دندان‌هایتان را شستشو دهید و مطمئن شوید که تمام ذرات توت‌فرنگی از روی دندان‌تان پاک شود چون باقی ماندن قند موجود در توت فرنگی روی دندان‌ها ممکن است موجب پوسیدگی شود. ‏‏
هویج و بروکلی خام می‌توانید رنگدانه‌ها را به روش فیزیکی و با کمک سایش هم از روی دندان‌ها پاک کنید.برای این کار، سبزی‌ها و میوه‌های سفت را گاز بزنید. هویج،سیب،خیار،بروکلی و حتی سیب‌زمینی خام از این گروه خوراکی‌ها هستند.با مصرف این مواد با یک تیر دونشان می‌زنید:هم دندان‌های سفیدتری دارید و هم مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی و... به بدنتان می‌رسانید.
‏ مسواک را فراموش نکنید باز هم همان یار قدیمی! لااقل روزی دو بار مسواک بزنید و هفته‌ای یکی دو بار (نه بیشتر) از خمیردندان سفیدکننده استفاده کنید.هر از گاهی هم سری به دندانپزشک بزنید تا اگر لازم است به کمک جرم‌گیری و برس دندان‌های شما را تمیز کند.
آدامس بجوید البته از نوع بدون قند‏ جویدن آدامس بدون قند بین وعده‌های غذایی،کمک می‌کند تا بزاق بیشتری در دهان شما ترشح شده و به صورت طبیعی دندان‌های شما شسته شده و رنگدانه‌ها تا حدی از روی دندان‌ها پاک شوند.

[ جمعه 8 اردیبهشت1391 ] [ 22:21 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
جراحي دندان ومراقبتهاي بعد از آن
جراحي دهان ، فک و صورت عمل تشخيص ، جراحي و درمان بيماريها ، صدمات بافتهاي سخت و نرم داخل دهان و فک و صورت مي باشد که در مورد دندانپزشکان عمومي بيشتر کشيدن دندانها را شامل ميشود . براي کشيدن دندانها نخست کاملاً بي حس مي شوند تا خونريزي و درد پس از کشيدن حداقل باشد .
از دلايل و موارد مهم که به کشيدن دندانها منتهي ميشود عبارتست از :
پوسيدگي وسيع ، شکستگي دندان ( تاج و ريشه ) .... ارتودنسي ، ساخت پروتز ، دندانهاي شيري ، دندانهاي نهفته ، دلايل اقتصادي

مراقبتهاي بعد از کشيدن دندان
1- خونريزي و نشت خون پس از جراحي و کشيدن بمدت چند ساعت طبيعي است از تعويض .گاز با فواصل کوتاهتر از 15 دقيقه خودداري کنيد و در صورت ادامه خونريزي با مطب تماس گيريد ـ
2- از شستشوي دهان در روز جراحي خودداري کنيد از فرداي همان روز با آب نمک رقيق و يا دهانشويه اي که تجويز مي شود دهان خود را غرغره کنيد از مسواک زدن در سمت دندان کشيده .شده تا 24 ساعت خودداري کنيد.
3- تورم و درد از عوارض قابل انتظار بعد از جراحي است در صورت ادامه و بيشتر شدن تورم و درد و بدبو شدن دهان با مطب تماس بگيريد.
4- از رژيم غذايي نرم و مايعات استفاده کنيد از خوردن غذاهاي سفت و مايعات داغ بپرهيزيد.
5- پس از کشيدن دندان ، گاز استريل را حداقل تا نيم ساعت با فشار ملايم ميان دندانها نگهداريد . آب دهان خود را قورت دهيد از مک زدن و خالي کردن آب دهان بعلت ايجاد خونريزي خودداري کنيد.
6- يکي از عوارض نامطلوب و پيش بيني نشده ، دو روز يا بيشتر بعد از زمان کشيدن دندان ايجادحفره خشک است که درد شديد ايجاد مي کند جهت درمان و کاهش درد به مطب مراجعه کنيد.
7- در جراحيهاي بزرگ و انجام بخيه بر روي زخم ، براي جلوگيري از تورم در روز عمل هر نيم ساعت يک کيسه يخ بر روي ناحيه صورت قرار داده و اينکار را تکرار کنيد. اينکار را فرداي روز عمل با گذاشتن حوله گرم بر روي صورت تکرار کنيد.
8- تا يک هفته از سمت دندان جراحي شده غذا نخوريد و تا 24 ساعت مسواک نزنيد 10 ـ 7 روز بعد از جراحي براي کشيدن نخ بخيه مراجعه کنيد.
9- از کشيدن سيگار حداقل تا 48 ساعت بعد از جراحي دندان خودداري کنيد.
10-چنانچه دندانپزشک قبل يا بعد از کشيدن دندان برايتان دارو تجويز کرد حتماً آن را مرتب ومنظم مصرف کنيد .
11- چنانچه سابقه بيماري يا ناراحتي خاصي داريد حتماً قبل از کشيدن به دندانپزشک خود اطلاع دهيد تا تدابير لازم انديشيده شود.
12- در کودکان بعلت ماندگاري بي حسي 4 ـ 3 ساعت بعد از کشيدن مراقب گاز گرفتگي گونه ولب توسط آنان باشيد .

[ جمعه 8 اردیبهشت1391 ] [ 22:12 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
بهداشت دهان و کودکان
آیا نیازی هست که دندانهای شیری کودکان نیز تمیز و پاک شوند؟
با روئیدن و ظهور دندان در دهان ، پلاک میکربی نیز برروی آن تشکیل گردیده و شروع به تخریب و ایجاد پوسیدگی می کند پس بهداشت دهان کودک با رویش اولین دندان شیری آغاز می شود.
چگونه؟ خیلی ساده! با استفاده از یک تکه گاز زخم بندی با پارچه تمیز ملایمت و آرامی دندان را تمیز و پلاک دندانی را از روی آن بردارید.
در صورتی که کودک شما از شیشه استفاده می کند باید بدانید که اگر در هنگام خواب نیز عادت به مکیدن سر شیشه دارد ، به علت آنکه مایع درون شیشه دارای مواد قندی است این قند توسط میکربهای دهان تجزیه و به اسید تبدیل می شود و این اسید نیز بر روی دندان شیری اثر کرده و موجب پوسیدگی می شود ، پس:
از اینکه در هنگام خواب نیز شیشه یا پستان مادر در دهان کودک باشد خودداری کنید و اگر کودک شما قیل از آنکه به خواب زود عادت به استفاده از شیشه دارد حتی المقدور آن را با آب ساده پر کنید تا از پوسیدگی دندانهای شیری او جلوگیری کنید.
یک رژیم غذائی متعادل حاوی مقادیر کافی کلسیم و فسفر برای تکامل دندانهای کودک را در بردارد. لذا بدون تجویز طبیب یا دندانپزشک ، خودسرانه اقدام به دادن ویتامین ها و یا مواد معدنی به کودک ننمائید.

کودک و دندانپزشک:
ملاقات با دندانپزشک تجربه ایست که کودک باید آن مواجه شود ، همانطور که یک فرد بزرگسال نیز ملزم به مواجهه با آنست.
بهترین زمان برای شروع مراجعه طفل به دانپزشک حدود 9 ماهگی است و عادت به مراجعه منظم به داندانپزشک می تواند از پیدایش بیماریهای دهان و دندان جلوگیری کند.
اولین ملاقات کودک با دندانپزشک از اهمیت خاصی برخوردار است و باید برای او خاطره خوب و خوشی باشد تا دچار ذهنیت منفی از دندانپزشک نشود. قبل از ویزیت به کودکتان بگوئید که دندانپزشک دوست توست و می خواهد به سلامتی تو کمک کند.
اولین ملاقات کودک نباید با ساعت خواب یا بازی او مقارن باشد.

از چه سنی مسواک بزنیم؟
تمیز کردن دهان و دندان مستلزم داشتن مهارت کافی است. در حدود 2 سالگی کودک طور به دست گرفتن مسواک را از افراد بزرگتر تقلید می کند بدون آنکه توانائی مسواک کردن را داشته باشد. لذا پدر و مادر باید تا سن 8 سالگی او را در مسواک کردن دندانها کمک نظارت کنند. از 4 سالگی به بعد کودک تا حدی قادر به مسواک زدن می باشد.

"اطفال و مسواک"
مسواک کردن کودکان باید از نوع نرم Soft بوده و طول دسته آن به حدی باشد که تمیز کردن دندانهای عقب به راحتی امکان پذیر گردد. گرچه تکنیکهای بسیاری برای اطفال پیشنهاد شده ولی بسیاری از آنها توسط خردسالان قابل اجراء نیستند و در اینجا بذکر یکی از روشها که اجرای آن برای کودکان ساده است اکتفاء می شود:
روش حلقوی: مسواک را محکم در دست نگه داشته با حرکات دایره ای پرزهای مسواک را با زاویه 45 بروی سطوح دندانها حرکت دهید. این حرکات را برای دیگر دندانها نیز اجرا کنید.
از آنجا که از یک طفل کم سن و سال نمی توان انتظار داشت که بهداشت دهان خود را بطور موثر حفظ و مراقبت نماید. لذا بهتر است که والدین در این امر به او کمک نمایند. کودکان گاهی در برابر مسواک زدن توسط والدین از خود مقاومت نشان می دهند ولی با ادامه این کار از سوی والدین ، کودک خواهد دانست که مقاومت بی فایده است! سئوالی که غالباً والدین ، از دندانپزشک می کنند اینست که تا زمانی آنها باید در مسواک زدن به کودک خود کمک کنند؟ این سن در کودکان مختلف متفاوت است و بستگی به رشد جسمانی و عقلی طفل دارد ولی بطور کلی می توان گفت که از والدین تا سن 5-4 سالگی حداقل 2 بار در روز باید مسواک زدن طفل طفل را خود بر عهده گیرند و از آن به بعد نیز تا سن 8 سالگی بر مسواک زدن او نظارت داشته باشند.
مکیدن انگشت:
مکیدن انگشت تا 2 سالگی یک رفلکس طبیعی برای کودک است و باعث احساس آرامش و راحتی اوست. پس از 2 سالگی مکیدن انگشت کم کم روبه فراموشی نهاده و متوقف می شود و تا 4 سالگی اگر متوقف نگردد بر شدت آن افزوده می شود که نشانة انفعال روحی کودک است.
مکیدن انگشت علاوه بر ورود میکربها به دهان ممکن است باعث تغییر محل دندانها و رویش نامنظم و بهم خوردن نظم و ترتیب دندانهای دائمی و شیری شود. در صورت ادامه مکیدن انگشت بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید

دندان 6 سالگی:
دندان آسیای بزرگ اول دائمی اولین دندان دائمی است که در دهان رویش می یابد و به تعداد 4 عدد ، در هر فک دو عدد یکی در سمت چپ و یکی در سمت راست و در پشت دومین دندان کرسی شیری ظاهری می شود. این دندان رل مهمی در عملکرد و کارآئی سیستم جونده داشته و از دست دادن آن ضایعه جبران ناپذیری بر طفل وارد می کند و لذا نباید آنرا با دندان آسیای شیری اشتباه گرفت و در حفظ آن سهل انگاری نمود.

از دست دادن دندان شیری:
وظیفه دندانهای شیری علاوه بر کمک به جویدن و تغذیه، حفظ فضای لازم برای رشد طبیعی و منظم دندان دائمی نیز هست. اگر یکی از دندانهای شیری یا دائمی کشیده شود دندانهائی که در پشت آن قرار دارند و سمت جلو حرکت کرده و علاوه بر بهم زدن نظم دندانها، فضای دندان کشیده شده را نیز تنگ می کنند. در این حالت محلی برای رویش دندان دائمی که زیر دندان کشیده شده قرار دارد نخواهد بود و دندان دائمی یا بطور نهفته حتماً باید تحت درمان قرار گیرند و یا جراحی شده و درآورده شوند و دندانهای نامرتب نیز باید توسل به درمانهای ارتدنسی به وضع صحیح خود بازگردند.
در صورتیکه شدت پوسیدگی دندان شیری به حدی باشد که چاره ای جز درآوردن آن نباشد پس از کشیدن دندان ، داندانپزشک با ساختن وسیله ای بنام Space Maintainer مانع از حرکت دندانها و جلو آمدن آنها و نتیجتاً حفظ لازم برای رشد صحیح دندان دائمی می شود.

نامرتب بودن و بهم خوردن نظم و ترتیب دندانها:
عوامل ارثی، درشتی دندانها و کوچکی و فک، زود از دست دادن دندانهای شیری یا دائمی تنفس دهانی و مکیدن انگشت از علل نامرتبی دندانها و رابطه غلط آنهاست. تنفس دهانی علاوه بر خشکی دهان و ایجاد ژنژیویت در دندانهای جلو، موجب بهم خوردن نظم دندانها نیز می گردد.
نامرتبی دندانها بر بهداشت دهان نیز موثر است. تمیز کردن دندانها نامرتب مشکل بوده و لذا در این افراد میزان پوسیدگی و ژنژیویت بیشتر است. نامرتب بودن دندانها علاوه بر افزایش استعداد به پوسیدگی و ژنژیت، موجب کشش های عضلانی بهم خوردن تقارن و جذابیت صورت و درد فکین شده ، جویدن غذا را نیز دشوار می سازد و بیمار به ناچار به مصرف غذاهای نرم روی آورد.

[ جمعه 8 اردیبهشت1391 ] [ 22:9 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
بهداشت دهان و کودکان
آیا نیازی هست که دندانهای شیری کودکان نیز تمیز و پاک شوند؟
با روئیدن و ظهور دندان در دهان ، پلاک میکربی نیز برروی آن تشکیل گردیده و شروع به تخریب و ایجاد پوسیدگی می کند پس بهداشت دهان کودک با رویش اولین دندان شیری آغاز می شود.
چگونه؟ خیلی ساده! با استفاده از یک تکه گاز زخم بندی با پارچه تمیز ملایمت و آرامی دندان را تمیز و پلاک دندانی را از روی آن بردارید.
در صورتی که کودک شما از شیشه استفاده می کند باید بدانید که اگر در هنگام خواب نیز عادت به مکیدن سر شیشه دارد ، به علت آنکه مایع درون شیشه دارای مواد قندی است این قند توسط میکربهای دهان تجزیه و به اسید تبدیل می شود و این اسید نیز بر روی دندان شیری اثر کرده و موجب پوسیدگی می شود ، پس:
از اینکه در هنگام خواب نیز شیشه یا پستان مادر در دهان کودک باشد خودداری کنید و اگر کودک شما قیل از آنکه به خواب زود عادت به استفاده از شیشه دارد حتی المقدور آن را با آب ساده پر کنید تا از پوسیدگی دندانهای شیری او جلوگیری کنید.
یک رژیم غذائی متعادل حاوی مقادیر کافی کلسیم و فسفر برای تکامل دندانهای کودک را در بردارد. لذا بدون تجویز طبیب یا دندانپزشک ، خودسرانه اقدام به دادن ویتامین ها و یا مواد معدنی به کودک ننمائید.

کودک و دندانپزشک:
ملاقات با دندانپزشک تجربه ایست که کودک باید آن مواجه شود ، همانطور که یک فرد بزرگسال نیز ملزم به مواجهه با آنست.
بهترین زمان برای شروع مراجعه طفل به دانپزشک حدود 9 ماهگی است و عادت به مراجعه منظم به داندانپزشک می تواند از پیدایش بیماریهای دهان و دندان جلوگیری کند.
اولین ملاقات کودک با دندانپزشک از اهمیت خاصی برخوردار است و باید برای او خاطره خوب و خوشی باشد تا دچار ذهنیت منفی از دندانپزشک نشود. قبل از ویزیت به کودکتان بگوئید که دندانپزشک دوست توست و می خواهد به سلامتی تو کمک کند.
اولین ملاقات کودک نباید با ساعت خواب یا بازی او مقارن باشد.

از چه سنی مسواک بزنیم؟
تمیز کردن دهان و دندان مستلزم داشتن مهارت کافی است. در حدود 2 سالگی کودک طور به دست گرفتن مسواک را از افراد بزرگتر تقلید می کند بدون آنکه توانائی مسواک کردن را داشته باشد. لذا پدر و مادر باید تا سن 8 سالگی او را در مسواک کردن دندانها کمک نظارت کنند. از 4 سالگی به بعد کودک تا حدی قادر به مسواک زدن می باشد.

"اطفال و مسواک"
مسواک کردن کودکان باید از نوع نرم Soft بوده و طول دسته آن به حدی باشد که تمیز کردن دندانهای عقب به راحتی امکان پذیر گردد. گرچه تکنیکهای بسیاری برای اطفال پیشنهاد شده ولی بسیاری از آنها توسط خردسالان قابل اجراء نیستند و در اینجا بذکر یکی از روشها که اجرای آن برای کودکان ساده است اکتفاء می شود:
روش حلقوی: مسواک را محکم در دست نگه داشته با حرکات دایره ای پرزهای مسواک را با زاویه 45 بروی سطوح دندانها حرکت دهید. این حرکات را برای دیگر دندانها نیز اجرا کنید.
از آنجا که از یک طفل کم سن و سال نمی توان انتظار داشت که بهداشت دهان خود را بطور موثر حفظ و مراقبت نماید. لذا بهتر است که والدین در این امر به او کمک نمایند. کودکان گاهی در برابر مسواک زدن توسط والدین از خود مقاومت نشان می دهند ولی با ادامه این کار از سوی والدین ، کودک خواهد دانست که مقاومت بی فایده است! سئوالی که غالباً والدین ، از دندانپزشک می کنند اینست که تا زمانی آنها باید در مسواک زدن به کودک خود کمک کنند؟ این سن در کودکان مختلف متفاوت است و بستگی به رشد جسمانی و عقلی طفل دارد ولی بطور کلی می توان گفت که از والدین تا سن 5-4 سالگی حداقل 2 بار در روز باید مسواک زدن طفل طفل را خود بر عهده گیرند و از آن به بعد نیز تا سن 8 سالگی بر مسواک زدن او نظارت داشته باشند.
مکیدن انگشت:
مکیدن انگشت تا 2 سالگی یک رفلکس طبیعی برای کودک است و باعث احساس آرامش و راحتی اوست. پس از 2 سالگی مکیدن انگشت کم کم روبه فراموشی نهاده و متوقف می شود و تا 4 سالگی اگر متوقف نگردد بر شدت آن افزوده می شود که نشانة انفعال روحی کودک است.
مکیدن انگشت علاوه بر ورود میکربها به دهان ممکن است باعث تغییر محل دندانها و رویش نامنظم و بهم خوردن نظم و ترتیب دندانهای دائمی و شیری شود. در صورت ادامه مکیدن انگشت بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید

دندان 6 سالگی:
دندان آسیای بزرگ اول دائمی اولین دندان دائمی است که در دهان رویش می یابد و به تعداد 4 عدد ، در هر فک دو عدد یکی در سمت چپ و یکی در سمت راست و در پشت دومین دندان کرسی شیری ظاهری می شود. این دندان رل مهمی در عملکرد و کارآئی سیستم جونده داشته و از دست دادن آن ضایعه جبران ناپذیری بر طفل وارد می کند و لذا نباید آنرا با دندان آسیای شیری اشتباه گرفت و در حفظ آن سهل انگاری نمود.

از دست دادن دندان شیری:
وظیفه دندانهای شیری علاوه بر کمک به جویدن و تغذیه، حفظ فضای لازم برای رشد طبیعی و منظم دندان دائمی نیز هست. اگر یکی از دندانهای شیری یا دائمی کشیده شود دندانهائی که در پشت آن قرار دارند و سمت جلو حرکت کرده و علاوه بر بهم زدن نظم دندانها، فضای دندان کشیده شده را نیز تنگ می کنند. در این حالت محلی برای رویش دندان دائمی که زیر دندان کشیده شده قرار دارد نخواهد بود و دندان دائمی یا بطور نهفته حتماً باید تحت درمان قرار گیرند و یا جراحی شده و درآورده شوند و دندانهای نامرتب نیز باید توسل به درمانهای ارتدنسی به وضع صحیح خود بازگردند.
در صورتیکه شدت پوسیدگی دندان شیری به حدی باشد که چاره ای جز درآوردن آن نباشد پس از کشیدن دندان ، داندانپزشک با ساختن وسیله ای بنام Space Maintainer مانع از حرکت دندانها و جلو آمدن آنها و نتیجتاً حفظ لازم برای رشد صحیح دندان دائمی می شود.

نامرتب بودن و بهم خوردن نظم و ترتیب دندانها:
عوامل ارثی، درشتی دندانها و کوچکی و فک، زود از دست دادن دندانهای شیری یا دائمی تنفس دهانی و مکیدن انگشت از علل نامرتبی دندانها و رابطه غلط آنهاست. تنفس دهانی علاوه بر خشکی دهان و ایجاد ژنژیویت در دندانهای جلو، موجب بهم خوردن نظم دندانها نیز می گردد.
نامرتبی دندانها بر بهداشت دهان نیز موثر است. تمیز کردن دندانها نامرتب مشکل بوده و لذا در این افراد میزان پوسیدگی و ژنژیویت بیشتر است. نامرتب بودن دندانها علاوه بر افزایش استعداد به پوسیدگی و ژنژیت، موجب کشش های عضلانی بهم خوردن تقارن و جذابیت صورت و درد فکین شده ، جویدن غذا را نیز دشوار می سازد و بیمار به ناچار به مصرف غذاهای نرم روی آورد.

[ جمعه 8 اردیبهشت1391 ] [ 22:9 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
دندان هاي حساس
حساسيت دندان به چه معناست ؟
معمولاًحساسيت دندان (كه حساسيت شديد عاج دندان نيز ناميده مي شود) مي تواند به صورت ناراحتي دندان به طور دائم ،يا درد پس از خوردن غذاي سرد ،نوشيدن مايعات سرد يا تنفس هواي سرد نمايان شود .
تحليل لثه ها:
معمولاً مشكل از زماني آغاز مي شود كه لثه ها تحليل پيدا مي كنند.لثه ها ،ريشه هاي دندان را مي پوشانندودرجلوگيري از نفوذ تحريك كننده ها به منافذ عاج دناني كمك مي كنند .لثه ها مانند يك پوشش محافظ ريشه هاي دندان را مي پوشانند؛با تحليل لثه ها ،ريشه هاي زيرين دندان هابدون محافظ مي مانند.مشاوره با دندانپزشك راجع به شناسايي دليل وتوصيه بهترين راه درمان بسيار مهم است .
عاج دندان نمايان (بدون محافظ):
در دندان هاي سالم ،عاج دندان (لايه دروني دندان ) به كمك لثه ها و لايه محكم ميناي دندان محافظت مي شود . وقتي ميناي دندان از بين مي رود يا هنگامي كه لثه ها بر اثر مسواك زدن محكم يا استفاده از مسواكي با الياف بسيار زير تحليل مي يابند، ممكن است عاج دندان نمايان شود .
عاج دندان از تعداد زيادي منفذ (تيوپ هاي ميكروسكوپي به نام Tubules) تشكيل شده كه با عصب عمق دندان در ارتباط است . سرما ،گرما يا شيريني مي تواند سبب تحريك عاج دندان ومتعاقب آن تحريك عصب هايي شود كه ايجاد حساسيت ،ناراحتي ودرد مي كنند.

چگونه از بروز حساسيت دندان پيشگيري كنيم ؟
1- بهداشت مناسب دهان ودندان
به طور كلي رعايت بهداشت دهان ودندان ازبروز حساسيت دندان جلوگيري مي كند . كه اين امر با 2بار مسواك زدن درروز به مدت 2دقيقه وبا استفاده از يكي از مسواك هاي با كيفيت وداراي الياف نرم ويكي از خمير دندان هاي حاوي فلورايد صورت مي گيرد . از دندانپزشك براي نشان دادن روش بهينه مسواك زدن براي رفع نياز هاي دنداني خود كمك بخواهيد.
2-روش هاي صحيح مسواك زدن
راه حل اصلي جلوگيري از حساسيت دندان ،پيشگيري از تحليل لثه هاست . كاستن از فشار در هنگام مسواك زدن ،بسيار مؤثر است . مسواك هاي برقي داراي سيستم هاي حساس به فشار هستند كه درصورت وارد شدن فشار زياد ،مسواك زدن را متوقف مي كنند . ثابت شده است كه مسواك هاي برقي با حركات نوساني ،چرخشي پلاك هاي بيشتري را نسبت به مسواك هاي دستي برمي دارد. به خاطر داشته باشيد درصورتي كه عاج دندان نمايان شود – حتي اگر احساس درد نداشته باشيد – تاپايان عمر بهبود نخواهد يافت . پس رعايت بهداشت دهان ودندان – حتي درزماني كه احساس درد نمي كنيد،درجلوگيري از پوسيدگي ريشه بسيار مهم است .
چه چيز سبب بروز حساسيت دندان مي شود ؟
دلايل اصلي از دست دادن ميناي دندان يا تحليل لثه ها عبارتند از:
1- مسواك نامناسب وفشار بيش از حد به دندان ها هنگام مسواك زدن
2- استفاده از خمير دنداني با قدرت سايندگي بيش از اندازه
   
نمايان شدن عاج دندان وسپس حساسيت دندان ها مي تواند درپي اين عوامل بروز كند .دراين مرحله تمام محرك هاي خارجي مانند شيريني غذاهاي اسيدي يا نوشيدني ها ويا نوشيدني ها ويا حتي لمس دندان ها مي تواند ايجاد درد كند . درصورت عدم رعايت بهداشت ،پيامد بعدي گسترش پوسيدگي ريشه دندان است كه بايد توسط دندانپزشك درمان شود . از دست دادن ميناي دندان يا تحليل لثه ها ،باعث مي شود عاج دندان بدون محافظ مانده ونسبت به دندان داراي ميناي طبيعي نرم تر وداراي منافذ بيشتري مي شود . بنابراين ،دسترسي باكتري ها به آن بسيار آسان تر وامكان گسترش پوسيدگي بيشتر است.

[ پنجشنبه 7 اردیبهشت1391 ] [ 12:58 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
فلوراید
فلوراید یکی از عناصر موجود در طبیعت است که در ساختمان مینا و عاج به فراوانی یافت می شود. این ماده در فعالیت های ضد پوسیدگی و مقاومت دندان در برابر پوسیدگی نقش اساسی دارد. دندانهای ساکنین مناطقی که آب آشامیدنی آنها حاوی فلوراید بیشتری است کمتر دچار پوسیدگی می شود و از استحکام بیشتری نیز برخوردار است.
این ماده بصورت ژلاتین در مطب دندانپزشکی برای پیشگیری از پوسیدگی بمدت چند دقیقه بروی سطح دندان مالیده می شود.
فلوراید با آنکه از مهمترین عناصر طبیعی در ساختمان دندان است ولی تنها عامل جلوگیری کننده از پوسیدگی نیست بلکه بهداشت دهان بالاترین عامل پیشگیری است.
از ترکیبات مهم فلوراید، منوفلوز و فسفات MFP و استانوس فلوراید است و استفاده از خمیر دندانهائی و استانوس فلوراید است و استفاده از خمیر دندانهائی که حاوی این ترکیبات هستند دارای ارجیت بیشتری است.
امروزه راههای مختلفی جهت استفاده از فلوراید متدوال است:
1- افزودن فلوراید به آب آشامیدنی شهرها: این کار توسط سازمانهای دولتی که مسئول تامین آب لوله کشی شهرها هستند در شهرهای ایران انجام می گیرد و فلوراید یا نسبت خاصی به آب آشامیدنی و لوله کشی افزوده می گردد که در هر منطقه خاص فرق می کند.
2- خمیر دندانهای حاوی فلوراید: ترکیبات مختلف فلوراید مثل سدیم فلوراید و استانوس فلوراید که در خمیر دندانها هستند اثر زیادی در کاهش پوسیدگی دندان دارند.
تنها اشکال در مورد این خمیر دندانها بلع آنها توسط اطفال و اثرات احتمالی مسمومیت با آنهاست. بنابراین استفاده از این خمیر دندانها توسط خردسالان بایستی با نظارت والدین صورت گیرد.
امیدواریم همانگونه که بسیاری از بیماریها نظیر دیفتری، فلج اطفال آبله و نظائر آن از طریق واکسیناسیون تحت کنترل درآمده است. روزی نیز شاهد ریشه کن شدن پوسیدگی دندان باشیم.

[ پنجشنبه 7 اردیبهشت1391 ] [ 12:53 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
پروتزهای دندانی
پروتز به وسیله ای گفته میشود که جانشین یک عضو از دست رفته بدن گردد ، دست ویا پای مصنوعی نمونه هائی ازپروتز هستند.
با از دست رفتن یک یا چند دندان و تمامی دندان ها نیز لازم است وسیله ای جاگزین این عضو از دست رفته گردد.وسیله ای جایگزین این عضو از دست رفته گردد.
وسایلی که بدینطریق جایگزین دندانهای از دست رفته شوند: پروتز دندانی نامیده می شوند وداشتن اطلاعاتی ازآنها لازم بنظر میرسد . این پروتزها بر سه دسته اند:
۱.پروتز ثا بت ( برنج )
۲.پروتز پارسیل
۳.پروتز کامل


*پروتز ثابت
با از دست دادن محدودی از دندانها در صورتیکه شرایط لازم موجود باشد ، دندانپزشک پس از تراشیدن دندانهای مجاور ناحیة بی دندان ، پروتز یا " بریج " ساخته شده را بر روی دندانهای پایه نصب می نماید.
افرادی که برای جایگزینی دندانهای از دست رفته خود از بریج استفاده می کنند لازم است در مراعات بهداشت دندانهای پایه ( که بریج روی آنها نصب شده ) مراقبت بسیاری نمایند زیرا این دندانهای پایه و اطراف لبه های بریج مکان مناسبی برای تجمع پلاک میکربی و مواد غذائی بوده و تمیز نمودن دندانهای پایه بوسیله مسواک کاملاً مقدور نیست.
برای تمیز نمودن دندانهای پایه باید " نخ دندان " Dental Floss را از زیر بریج عبور داد وسپس زیر بریج و اطراف دندانهای پایه را کاملا و به دقت پاک نمود. در غیر اینصورت ، با پوسیدگی دندانهای پایه در زیر بریج دندانها پایه وبالطبع پروتز شما ممکن است از دست بروند.

*پروتز کامل
تاکنون هر چه گفته شد راجه به بهداشت دهان به منظور نگهداری و حفظ دندانها بود. ولی آیا با از دست دادن همه دندانها و استفاده از دندان مصنوعی ، باز لزومی به این کار هست؟
پلاک میکربی بروی سطوح دندان و پروتزها نیز تشکیل می شود و افرادی نیز که از این وسایل استفاده می کنند باید هر شب قبل از خواب با مسواک کاملاً آنرا تمیز نمود و یا آب و صابون شسته و سپس تا صبح آنرا درون یک لیوان آب بگذارند تا دچار ترک خوردگی نشود. نکته مهم آنست که در موقع مسواک زدن دندان مصنوعی نباید از خمیر دندان استفاده کرد.
در صورتی که پروتز کامل و پارسیل نامناسب که تطابق مناسبی در دهان ندارد منجر به زدگی و آزار مخاط دهان و احیاناَ بیماریهای جدی تر خواهد گشت. زدگی و آزار پروتز از موارد بسیار مهمی است باید فوراً اصلاح شود.

*پروتزپارسیل
در افراد که دندانهای زیادی را از دست داده اند و امکان استفاده از پروتز ثابت به دلیل وسعت ناحیه بی دندان وجود ندارد باید اقدام به تهیه پروتز پارسیل نمود.
افرادی که از این پروتزها استفاده می کنند باید بطور روزانه علاوه بر مسواک نمودن دندانهای خود ، پروتز خود را نیز با مسواک یا آب و صابون شستشو داده و تمیز نمایند.

[ پنجشنبه 7 اردیبهشت1391 ] [ 12:48 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
بهداشت دهان و دندان
بهداشت : بهداشت خوب يعني مراقبت كامل از دندانها از طريق استفاده از مسواك و درست مسواك زدن و خمير دندان مناسب و همچنين نخ دندان و گاهي دهانشويه .
اگر پوسيدگي ها را ازنظر محل پوسيدگي بررسي كنيم مي توانيم عنوان كنيم كه پوسيدگي در سه نقطه به ترتيب زير ايجاد مي شود :
1 - سطح جونده در آسياهاي بزرگ و كوچك كه روي اين سطوح جونده شيارهاي باريك ولي عميقي وجود دارد كه به علت عدم
ورود موهاي مسواك به داخل آنها محيط مناسبي براي زندگي ميكروبها فراهم مي شود . لذا دندانها در اين نواحي خيلي زود دچار پوسيدگي و خرابي مي گردد كه اين امر در مورد اولين آسياي بزرگ كه در حدود شش سالگي مي رويد اهميت بيشتري دارد .
2 - دومين محل لاي دندانها يا به عبارت ديگر اطراف ناحيه تماس بين دندانها مي باشد ، اين ناحيه نيز به علت آنكه به وسيله مسواك قابل تميز كردن نيست از نواحي مستعد پوسيدگي بشمار مي آيد كه معمولا از سنين 20 سالگي به بعد در اين نواحي پوسيدگي ديده مي شود ، براي تميز كردن اين نواحي لازم ا ست از نخ دندان استفاده كنيم .
3 - سومين محل ناحيه اتصال لثه با دندان است كه اين نواحي بيشتر در اثر مسواك زدن غلط بسيار حساس شده و گاهي حتي در اثر زيادي حساسيت مجبور به ترميم دندان در اين نواحي مي شويم . در مورد بهداشت و نحوه مسواك زدن و نوع مسواك و نخ دندان در قسمت پيشگيري بيشتر صحبت مي كنيم . اما آنچه كه بايد متذكر شويم استفاده از دهانشويه مي باشد بارها شنيده ايم كه بسياري از مردم به جاي مسواك زدن از آب نمك رقيق شده استفاده نموده آنرا غرغره مي نمايند .
استفاده از آب و نمك يا دهانشويه ها در كل مفيد ميباشند اما اگر اين كار مرتب ادامه يابد نه تنها مفيد نخواهد بود بلكه مضر هم
مي باشد ، زيرا در دهان باكتريهاي مفيدي وجود دارد كه با اين كار باعث از بين بردن اين باكتريهاي مفيد مي شويم و در نتيجه دهان مواجه با بيماريهاي قارچي مي شود ويا زمينه رشد باكتريهاي مضر فراهم مي شود پس استفاده از دهانشويه ها بايد در موارد
خاص انجام گيرد يا اگر چنانچه عادت به استفاده از آب ونمك داريد هفته أي يك بار اين كار انجام شود .
تنفس دهاني : مسئله أي كه شايد بسياري از خانواده ها به آن توجه نمي كنند ولي بسيار با اهميت است زيرا اگر شخصي دچار تنفس دهاني باشد و نتواند از بيني نفس بكشد سريعتر دچار پوسيدگي مي شود و علاوه بر آن مشكلات ارتودنسي شديدي نيز عارض مي شود .
به تمام خانواده ها توصيه مي شود كه حتما به وضعيت تنفس دهاني بچه ها توجه كنند اگر بچه هايشان نمي توانند براحتي از بيني نفس بكشند يا شبها خرو پف مي كنند ، اين مسئله را با يك متخصص گوش و حلق و بيني در ميان بگذارند زيرا بطوره ثانويه دچار پوسيدگي و از آن مهمتر مشكلات ارتودنسي مي شوند .
خشكي دهان : قبلا ذكر شد كه سومين محل پوسيدگي در ناحيه لثه أي مي باشد در حقيقت عامل اصلي پوسيدگي اين ناحيه خشكي دهان مي باشند . خشكي دهان ممكن است در اثر تنفس دهاني استفاده از داروهائيكه بطور ثانويه باعث خشكي دهان مي شوند .
مثل بعضي از داروهاي گوارشي يا قلبي يا عصبي ، يا كساني كه داراي بزاق كم مي باشند و يا افراد عصبي و پر استرس دهان خشكي دارند واين خشكي دهان يكي از عوامل اصلي پوسيدگي در ناحيه لثه أي مي باشد .
بيماريهاي لثه اي : افرادي كه داراي لثه هاي بيماري مي باشند ( كه البته علت ايجاد بيماريهاي لثه أي خود بحث جداگانه أي دارد ) مستعد پوسيدگي مي باشد چون گاهي تحليل لثه و تحليل استخوان باعث مي شود ريشه دندان از زير لثه پيدا شود وچون ريشه دندان فاقد مينا مي باشد به همين دليل دچار پوسيدگي بيشتر مي شود و علاوه بر آن بيماري هاي لثه أي باعث تخريب استخوان و در نهايت منجر به از دست رفتن دندان مي شود .
داروها : همانطور كه ذكرشد بعضي از داروها باعث خشكي دهان مي شوند كه بطور ثانويه باعث خشكي و سپس پوسيدگي دهان مي شوند بعضي از داروها نيز باعث ايجاد بيماريهاي لثه أي مي شوند كه آن هم بطور ثانويه باعث پوسيدگي مي شوند .
بيماريها : بيماريها بطور مستقيم نقشي در ايجاد پوسيدگي ندارند اما بطور ثانويه در اثر استفاده از دارو يا بدون دارو مثلا در بيماري عصبي و… باعث مي شوند دندانها استعداد بيشتري نسبت به پوسيدگي داشته باشند .
عوامل جلوگيري كننده :
گفتيم كه عامل اصلي پوسيدگي پلاك دنداني مي باشد پس در حقيقت بايد چند كار را انجام دهيم تا پوسيدگي دير ترعارض بيايد .
1 - مقاوم سازي دندان
2 - كاهش ايجاد زمينه مناسب براي پلاك دنداني
3 - از بين بردن پلاك دنداني
4 - معاينات مرتب و مكرر .

[ پنجشنبه 7 اردیبهشت1391 ] [ 12:38 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
چگونه به درمان ارتودنسی خود کمک کنیم ؟
در آغاز این قسمت ذکر این نکته لازم و ضروری است که تمام مواد و وسایل شرح داده شده در این مجموعه مقالات همراه با دانش و مهارت متخصصان ارتودنسی و نیز وقت و هزینه صرف شده همه و همه در جهت رفع مشکل شما دوست گرامی است.
اما در این میان آنچه اهمیت ویژه ای دارد همکاری بیمار با پزشک است که اگر این عامل در کنار عوامل فوق قرار گیرد بدون شک دوره درمان کوتاه تر و دلپذیرتری خواهید داشت.
پس بیایید:
1- دستورات پزشک معالج را به دقت انجام دهید.
2- از پلاکت های متحرک در مقابل خطرات شکستن و گم شدن محافظت کنید.
3- با استفاده نکردن از مواد سخت و نجویدن ناخن و مداد از شکستن براکت ها جلوگیری کنید. چرا که در اثر شکستن براکت ها ضمن صرف هزینه اضافی ممکن است مراحل قبلی درمان تکرار شود و در نتیجه مدت درمان افزایش یابد و در یک جمله با وسایل ارتودنسی مهربان باشیم.
4- با رعایت بیشتر بهداشت از بیمار شدن لثه ها و تغییر رنگ و پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید.
5- با حضور مرتب و منظم در وقت های ملاقات وقفه ای در انجام درمان ایجاد نکنید.
6- دقت کنید که هر بیمار ارتودنسی روش و وسایل درمانی خاص خود را دارد پس هیچگاه خود را با دیگر بیماران ارتودنسی مقایسه نکنید.
7- در صورت شل شدن بندها یا جدا شدن براکت ها از روی دندان و همچنین خم شدن سیم های ارتودنسی در اسرع وقت با پزشکان معالج خود تماس بگیرید.
8- در صورت احساس درد شدید تا حدی که شما را مجبور به استفاده از مسکن نمایید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.
اما نکته آخر در رابطه با مراقبتهای پس از درمان ارتودنسی می باشد که بحث بسیار مهمی است و در این کتاب نمی توان به تمام ابعاد آن پرداخت لذا به ذکر این مطلب بسنده می شود که برای بازسازی الیاف لثه ای و بالغ شدن استخوان اطراف دندان هایی که حرکت داده شده اند و همچنین برای ثابت پایدار کردن نتایج درمانی بدست آمده، مدت زمان معینی (بسته به نوع درمان و شدت مشکلات اولیه و...) باید از نوع خاصی از پلاک های متحرک به نام نگه دارنده یا رتینر Retainer استفاده نمایید که تقریباً شبیه همان پلاکهای متحرک معمولی می باشد.
البته رتینرهای ثابت هم داریم که در موارد خاص خود استفاده می گردد. آنچه که بعد از اتمام درمان ارتودنسی اهمیت ویژه ای دارد استفاده دقیق از رتینرها مطابق دستورات پزشک معالج است در غیر این صورت ممکن است نتیجه درمان به خوبی حفظ نگردد.

[ پنجشنبه 7 اردیبهشت1391 ] [ 12:26 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
عصب کِشی یا عصب کُشی ؟
بارها شده بیماران از ما می پرسند عصب کِشی درست است یا عصب کُشی ؟
برای جواب دادن به این سوال، در ابتدا باید دید چرا یک دندان نیاز به درمان عصب کِشی یا عصب کُشی دارد.
همانطوری که میدانید دندان دارای دو قسمت تاج و ریشه می باشد. تاج دارای یک قسمت بیرونی به نام مینا و یک قسمت درونی به نام عاج می باشد، درست زیر عاج یک محفظه ای وجود دارد که اطاق پالپ نامیده می شود و در آن عصب و عروق خونی از ریشه وارد آن فضا می گردد و تغذیه قسمتهای مختلف دندان را برعهده دارد.
پس متذکر می شوم که اعصاب و عروق از ریشه وارد دندان و به محفظه یا اطاق پالپ وارد می گردند، حال تا زمانی که اطاق پالپ در معرض عوامل میکروبی یا مکانیکی قرار نگیرد نیاز به درمان عصب نیست. وقتی که یک دندان در معرض عوامل میکروبی قرار می گیرد در ابتدا مینا شروع به تخریب شدن می نماید و این پوسیدگی ها اغلب بدون علامت هستند و در بسیاری از موارد نیاز به درمان خاصی ندارد حتی در برخی موارد می توان با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نه تنها از پیشرفت آن جلوگیری کرد بلکه حتی می توان پوسیدگی را متوقف کرد.
ولی چنانچه پوسیدگی از سد مینا رد شود و به عاج برسد با توجه به اینکه عاج عضو ضعیفی در مقابل پوسیدگی ها پیشرفت می کند، در این مواقع دندانها نسبت به آب سرد و شیرینی حساس می باشد البته باید متذکر شوم همیشه درگیری عاج همراه با درد یا حساسیت نسبت به سرما و شیرینی نیست و چه بسا این پوسیدگی با چشم حتی توسط دندانپزشک دیده نمی شود و نیاز به تهیه گرانی جهت تشخیص پوسیدگی ها دارد لذا امتناع بیماران از تهیه گرانی در این مرحله به ضررشان می باشد و با توجه به بدون علامت بودن پوسیدگی ها، پوسیدگی پیشرفت کرده، باعث می گردد تا پوسیدگی وارد اطاق پالپ شده، اعصاب و عروق را درگیر نماید. تا وقتی که پوسیدگی وارد اطاق پالپ نشده نیاز به درمان عصب وجود ندارد.
هرچند در بسیاری از موارددر ترمیم های وسیع و عمیق به علت عمق زیاد پوسیدگی و نزدیکی ماده ترمیمی به اطاق پالپ حتی بعد از ترمیم هم دندانها حساس شده، بیماران پس از نوشیدن آب سرد و حتی آب ولرم احساس درد نمایند و در مواردی حساسیت آنقدر زیاد می شود که لاجرم نیاز به درمان عصب داریم. وقتی به هر دلیلی پوسیدگی وارد اطاق پالپ شود آن وقت نیاز به درمان عصب داریم، در واقع در اثر ارتباطی که بین اطاق پالپ از طریق ریشه به فضای اطراف ریشه دندان ( استخوان و لثه ) وجود دارد آلودگی از انتهای ریشه وارد فضای اطراف دندان شده، از اینجا به بعد انتهای ریشه دچار التهاب می شود و سلولهای التهابی از طریق عروق وارد اطاق پالپ می شود و در اثر دفاع بدن در مقابل پوسیدگی در اطاق پالپ افزایش حجم خون را به خاطر دفاع بدن داریم و این افزایش حجم باعث فشار به عصب دندان شده، درد بسیار شدیدی عارض می گردد.
و چنانچه درمان صورت نپذیرد باعث از بین رفتن عصب شده، اصطلاحاً دندان نکروز می گردد یا بطور عامیانه می میرد. وقتی که دندان به اصطلاح مرد و اگر درمان نشود انتهای ریشه شروع به عفونت می نماید که همراه با آبسه می باشد، لازم به ذکر است در ابتدای درگیری عصب و وقتی که هنوز دندان زنده است با درد بسیار شدیدی همراه است و اغلب بیماران با ایجاد یک درد شدید در این مرحله به گمان وجود عفونت مبادرت به خوردن آنتی بیوتیک می نمایند در صورتیکه همانطوری که عرض شد در این مرحله هنوز عفونتی ایجاد نشده پس نیاز به آنتی بیوتیک نیست و برای مقابله با درد فقط مسکن کفایت می کند ولی چنانچه عفونت به انتهای ریشه رسیده باشد و باعث نکروز شدن ( مرده شدن ) دندان شد.
تا زمانیکه عفونت فعال نشود و آبسه ایجاد نگردد ممکن است علیرغم آلودگی دردی وجود نداشته باشد پس در واقع دندانی که نیاز به عصب کِشی یا عصب کُشی دارد همواره با درد همراه نیست و چون همیشه همراه با درد نیست قصد ما هم در واقع کشتن عصب یا کشیدن عصب نیست، بلکه تمیز کردن ریشه از آلودگی و بستن مسیر انتهای ریشه جهت جلوگیری از دسترسی آلودگی به انتهای ریشه است که خطر انتشار عفونت از آنجا زیاد است.
بنابراین ما در اصل ریشه را درمان می کنیم تا آن را از آلودگی باز داریم و در حقیقت عصب کِشی یا عصب کُشی هر دو اشتباه می باشد و درمان ریشه یا روت کانال تراپی بسیار برازنده این عمل است. پس بهتر است دندانها در همان ابتدای پوسیدگی درمان شوند و منتظر درد نباشیم زیرا آلودگی عصب مشکلات زیادی را به همراه دارد و علاوه بر تخریب بیشتر دندان، درمانهای پیشرفته تر، گرفتن وقت زیاد، هزینۀ بیشتری را هم به بیماران تحمیل می کند. بنابراین بهتر است دندانها در همان ابتدای تخریب درمان شوند تا عمر بیشتری داشته باشند.

[ پنجشنبه 7 اردیبهشت1391 ] [ 12:16 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
بی دندانی و عوارض ناشی از آن
بی دندانی مشکلی است که اکثر قریب به اتفاق مردم با آن در گیر می باشند ، متاسفانه بسیاری از مردم نسبت به آن بی تفاوت هستند، وبه سادگی از کنار آن رد می شوند.
آنچه باید بدان توجه داشت جایگزین کردن نقاط بی دندانی از یک دندان تا بی دندانی کامل است. البته در مواردی که بی دندانی زیاد یا به طور کامل باشد افراد معمولا مبادرت به درمان با پروتز متحرک می کنند، ولی چنانچه نقاط بی دندانی محدود به یک نقطه باشد، نسبت به درمان اقدامی صورت نمی گیرد ویا ضرورتی در این کار نمی بینند که اتفاقا بیشتر مشکلات بی دندانی در همین افراد دیده می شود.

مشکلات ناشی از نقاط بی دندانی :
1 - زیبایی : چنانچه نقاط بی دندانی در قسمتهای قدامی دهان باشد تاثیر بسزایی در زیبایی دارد و معمولا افراد خیلی سریع مبادرت به درمان می کنند.ولی اگر نقاط بی دندانی در قسمتهای خلفی باشد خیلی در زیبایی موثر نیست ونحوه برخورد افراد هم متفاوت است؛این مسئله گاهی آن چنان آزار دهنده است که اگر درمان به هر دلیلی صورت نپذیرد منجر به مشکلات رو0ی-روای می شود که در خانم ها بیشتر محسوس می باشد.
2- جویدن : وظیفه اصلی دندان ها جویدن می باشد پس نبود دندان حتی در یک نقطه باعث عدم کار آیی در امر جویدن خواهد شد،هر چه نواحی بی دندانی بیشتر باشد عمل جویدن بیشتر مختل خواهد شد.به د نبال اختلال در عمل جویدن مشکلات گوارشی واز پی آن مشکلات سیستمیک عارض خواهد شد. پس بی دندانی در واقع اختلال در جویدن و بی توجهی به آن سر آغاز ابتلا به اغلب بیماری ها است.
3- حرکت د ندان مقابل ناحیه بی د ندانی به فضای بی د ند ا نی : حتما می دا نید که د ندان ها در تمام طول عمر در حال رویش هستند وفقط تماس د ندان مقابل مانع رویش بیش از حد د ندان ها خواهد شد.پس آن چه مسلم است هنگامی که د ندانی از دست برود د ندان مقابل آن شروع به حرکت به سمت آن فضا می نماید.این مسئله سبب خواهد شد ،اولا؛خود د ندا نی که حرکت می کند به علت رویش بیش از حد ریشه هایش از فضای در بر گیرنده د ندان خارج شده،بنابراین دچار حساسیت د ندا نی می شود و نسبت به سرما،گرماوحتی مسواک زدن حساس می گردد.ثانیا؛به علت حرکت ،تماس صحیح خود را با د ندا ن های مجاور از دست می دهد وممکن است گیر غذایی در آن ناحیه ایجاد شود که سر آغاز شیوع مشکلات لثه ای است.ثالثا؛به علت حرکت در فضای بی د ندا نی هنگام جا یگزین کردن آن با مشکل مواجه خواهیم شد.
4- حرکت د ندان های مجاور به سمت فضای بی د ندانی : د ند ان های مجاور ناحیه بی د ندا نی تمایل پیدا می کنند که به سمت ناحیه بی د ندا نی حرکت کنند و این مسئله علاوه بر اشغال فضای بی د ندا نی و مشکل شدن درمان بعدی جهت جایگزینی ممکن است تماس د ندا ن های مقابل و ارتباط فک ها را دچار مشکل کند،که در صورت وسعت زیاد در عدم ارتباط صحیح روابط فکی ناهنجاری های فکی ایجاد شود که به نوبه خود مشکلات عدیده ای را ایجاد می کند.
5- تلفظ و صحبت کردن : وجود یک ناحیه بی د ندا نی در قسمتهای قدامی د هان می توا ند در تلفظ صحیح بعضی کلمات اثر منفی داشته باشد به طوری که این مسئله بر نحوه گفتار و شیوه بیان افراد کاملا مشهود باشد.


روش های جایگزینی نواحی بی دندانی :
1- ایمپلنت
2- پروتز ثابت مثل بریج
3- پروتز متحرک که می توا ند به صورت کامل یا متحرک باشد.

[ دوشنبه 4 اردیبهشت1391 ] [ 1:21 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
جرم دندان چیست ؟
جرم چیست ؟
چرا اغلب مردم تمایل به جرم گیری ندارند ؟
عواقب جرم چیست ؟
آیا جرم گیری ضرر دارد ؟

برای جواب دادن به سؤالات فوق ابتدا باید ببینیم جرم دندان چگونه تشکیل می شود، از لحظه ای که مسواک زده می شود، حدوداً 10 دقیقه بعد روی سطوح دندانی موادی شروع به تجمع می کنند که اصطلاحاً پلاک دندانی نامیده می شوند. پلاک دندانی از مواد غذایی مصرف شده یا مواد معدنی موجود در بزاق ایجاد میشود، اگر کمی دقت کنیم بعد از مسواک زدن در شب و نخوردن چیزی هنگامی که از خواب بیدار می شویم چنانچه با زبان روی دندانها تماس برقرار کنیم زبری خاصی را احساس می کنیم که در واقع همان پلاک دندانی می باشد.
پلاک دندانی با مسواک زدن به سهولت پاک می شود. یکی از دلایلی که دندانپزشکان توصیه می کنند که دفعات مسواک زدن زیاد باشد در واقع حذف پلاک دندانی که به سرعت روی سطوح دندانی تشکیل می گردد. پلاک دندانی در صورتی که حذف نگردد در ابتدا باعث التهاب لثه می شود که به آن رُنزیوت می گویند. رفته رفته پلاک از حالت نرم به حالت سخت تبدیل شده، که اصطلاحاً جرم نامیده می شوند.
تشکیل جرم دندان در واقع یک فرآیند مخرب می باشد. جرم دندان باعث تخریب لثه و بافتهای نگه دارنده دندان می شود و لثه سالم را تبدیل به لثه بیمار و پرخون و ملتهب می نماید و باعث افزایش عمق شیار لثه شده و لثه چسبنده که باعث نگهداری دندان در حفرۀ استخوانی است را از بین برده، به دنبال آن تخریب استخوان حادث می شود که در نهایت لقی دندان ایجاد می شود که در اصطلاح به این حالت بیماری پریودنتیت می گویند.
در پریودنتیت از بین رفتن استخوان و متعاقب آن از دست رفتن دندانها بسیار اتفاق می افتد و تخریب استخوان گاهی آنقدر زیاد است که بعد از آنکه دندانها از دست رفتند امکان جایگزینی آنها را بسیار مشکل می کند. بسیاری از مردم می پندارند جرم گیری برای دندانها ضرر دارد. و توجیه آنها این است که بعد از جرم گیری دندانهای ما پوسیده شده یا لثه از بین رفته اند و بعضی حساس شدن دندانها را بهانه کرده، از جرم گیری فرار می کنند و با همین تفکرات غلط به شدت از جرم گیری پرهیز می کنند، باید به این افراد بگویم جرم گیری نه تنها باعث پوسیدگی دندانها نمی شود بلکه لثه ها را هم از بین نمی برد. تازه جرم گیری و حذف جرم مانع تخریب و از دست رفتن لثه ها می شود.
لثه ها شاداب و کاملاً صورتی رنگ و بدون خونریزی می شوند و بوی بد دهان که متعاقب التهاب لثه ها ایجاد می شود هم از بین می رود، برای تسریع رفع حساسیت استفاده از دهانشویه توصیه می شود. علت تصور پوسیدگی بعد از جرم گیری هم در حقیقت این است که این دندانها پوسیدگی مختصری داشته اند و وقتی که جرم روی همان نواحی قرار گرفت عملاً هیچگونه مسواکی در آن نواحی زده نمیشود و این پوسیدگی های اندک در زیر جرم ها کم کم زیاد می شوند و وقتی که جرم گیری انجام می شود تازه وسعت پوسیدگی خود را نشان می دهد.
لازم به ذکر است که داشتن دندانهای پوسیده به مراتب وضعیت بهتری از داشتن لثه های پر از جرم است زیرا پوسیدگی را به سهولت می توان ترمیم کرد ولی عدم جرم گیری ممکن است علیرغم داشتن دندانهای سالم در زمان کوتاهی، بی دندانی را به دنبال داشته باشد، حال تصمیم با شماست می خواهید دندانهای ترمیم شده داشته باشیدیا بی دندان باشید، می خواهید لثه های سالم و دهانی خوشبو داشته باشید یا لثه هاس ملتهب با دهانی بدبو و یا می خواهید موقع مسواک زدن از اینکه از لثه ها خون می چکد بنالید یا با لذت مسواک کنید.
[ دوشنبه 4 اردیبهشت1391 ] [ 1:16 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
پر کردن دندان ها با اشعه
حتما شما هم این روزها زیاد شنیده اید که بعضی ها می گویند: من پیش دندانپزشکم رفتم و او با اشعه یا لیزر دندان هایم را پر کرد، به طوری که اصلا معلوم نیست پر شده است. پر کردن دندان یا همان ترمیم دندان، به معنی برداشتن و تراش دادن پوسیدگی های دندان و جایگزین کردن آن با مواد ترمیمی است.
این ماده ترمیمی تا مدت های طولانی فقط آمالگام(همان پر کردگی های سیاه رنگ یا نقره ای رنگ قدیمی) بود. اما در سال های اخیر با پیشرفت علم، مواد دندانی همرنگ دندان یا همان کامپوزیت ها به عرصه دندانپزشکی ترمیمی وارد شده اند. این ترمیم های همرنگ دندان به دلیل زیبایی که دارند، برای ترمیم دندان های جلویی مفید هستند.
کامپوزیت هایی که اکنون مورد استفاده قرار می گیرند در ابتدا به شکل خمیر هستند و کامپوزیت نوری نامیده می شوند ،زیرا در حضور نور شروع به سفت شدن می کنند. کامپوزیت ها مخلوطی از مواد به نام مونومر هستند که این مونومرها در حضور نور سفت شده و تبدیل به ماده ای سخت به نام پلیمر می شوند.
همانطور که گفته شد، این کامپوزیت ها به شکل خمیر هستند که دندانپزشک می تواند آنها را به راحتی در حفره تراش داده شده روی دندان قرار دهد و آنرا به شکل دلخواه شکل دهد.سپس با استفاده از نور آنرا پلیمریزه و به حالت سفت و سخت در می آورد. نوری که امروزه برای سخت شدن کامپوزیت ها استفاده می شود، طیف آبی نور مرئی است. پس برخلاف آنکه عده ای به اشتباه آنرا لیزر یا اشعه ماورای بنفش می نامند، این نور همان نور مرئی است. این نور قدرت نفوذ به حدود ۲ میلیمتر از کامپوزیت را داراست. پس دندانپزشک باید لایه به لایه کامپوزیت را روی دندان بگذارد و هر بار حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه نور آبی را بتاباند تا هر لایه سفت شود و بعد لایه بعدی را بگذارد. اگر کامپوزیت نور کافی د ریافت نکند ،ماده به خوبی سفت نمی شود و احتمال شکستگی در ترمیم و همچنین رنگ پذیری و تغییر رنگ آن در آینده وجود دارد.

بعد از سفت شدن کامپوزیت، دندانپزشک با استفاده از وسایل و برس های مخصوص، سطح آنرا پولیش می کند تا زیبا و براق شود. از آنجا که رنگ های گوناگونی از کامپوزیت وجود دارد، دندانپزشک رنگی را انتخاب می کند که بیشترین شباهت را به رنگ دندان اولیه داشته باشد.

از دیگر مزایای کامپوزیت، علاوه بر زیبایی، این است که این ماده با استفاده از تمهیداتی که توسط دندانپزشک به کار بسته می شود قابلیت چسبیدن به نسج دندان را دارد، همین امر باعث می شود تا نیاز نباشد که دندانپزشک تراش زیادی به دندان بدهد.(بر خلاف آمالگام که نیاز به تراش نسج بیشتری از دندان دارد تا ترمیم از دندان جدا نشود.)بنابراین با استفاده از کامپوزیت ها می توان بافت بیشتری از دندان را حفظ کرد.
از کامپوزیت علاوه بر ترمیم پوسیدگیها، در ترمیم شکستگی لبه دندان های جلویی، در بستن فاصله های بین دندانی، در تصحیح کردن شکل دندان های بد فرم، و در ارتودنسی برای چسباندن سیم های ارتودنسی ثابت، استفاده می شود.
مساله ای که طی کار کردن با کامپوزیت مهم است، این است که دندان مورد نظر و محیط اطراف آن باید تا جایی که امکان دارد خشک باشد، تا حداکثر چسبندگی کامپوزیت با دندان فراهم شود. دندانپزشک این کار را با استفاده از پنبه و ساکشن های قوی انجام میدهد و بیمار نیز باید در این مرحله همکاری لازم را با دندانپزشک انجام دهد. کامپوزیت ها را عموما در دندان های جلویی به کار می برند، چرا که مساله زیبایی در این دندان ها بسیار مطرح است..
امروزه کامپوزیت های جدیدی به بازار آمده اند که از استحکام بیشتری کرد برخوردارند و می توان برای پر کردن دندان های خلفی هم از آنها استفاده و نکته آخر اینکه ترمیم های کامپوزیتی باید هر ساله توسط دندانپزشک چک شوند، تا در صورت به وجود آمدن هرگونه نقص در ترمیم ، دندان مجددا ترمیم شود، تا دندان دچار پوسیدگی های ثانویه نگردد.

[ دوشنبه 4 اردیبهشت1391 ] [ 1:12 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
آفت دهان
اطلاعات‌اوليه‌توضيح‌كلي‌آفت‌دهان‌عبارت‌است‌از زخم‌هاي‌دردناكي‌كه‌در مخاط‌دهان‌به‌وچود مي‌آيند. آفت‌دهان‌سرطاني‌نيست‌. آفت‌دهان‌ممكن‌است‌با عفونت‌هرپسي‌(ناشي‌از ويروس‌تب‌خال‌) اشتباه‌گرفته‌شود. اين‌نوع‌زخم‌مي‌تواند در هر دو جنس‌رخ‌دهد، اما در زنان‌شايع‌تر است‌.
علايم‌شايع‌زخم‌در دهان‌با خصوصيات‌زير: كوچك‌، بسيار دردناك‌، و كم‌عمق‌هستند و توسط‌يك‌غشاي‌خاكستري‌پوشيده‌شده‌اند. حاشيه‌آنها توسط‌يك‌هاله‌قرمز پررنگ‌احاطه‌شده‌است‌. اين‌زخم‌ها مي‌توانند روي‌لب‌ها، لثه‌ها، داخل‌گونه‌ها، زبان‌، كام‌و گلو ظاهر شوند. به‌هنگام‌حمله‌آفت‌معمولاً 3-2 زخم‌به‌وجود مي‌آيند، اما ظهور يك‌باره‌15-10 زخم‌با هم‌ديگر خيلي‌بعيد نيست‌. زخم‌ها ممكن‌است‌در 3-2 روز اول‌بسيار دردناك‌باشند به‌نحوي‌كه‌فرد موقع‌خوردن‌يا صحبت‌كردن‌دچار ناراحتي‌مي‌شوند. گاهي‌قبل‌از بروز زخم‌، براي‌24 ساعت‌احساس‌مورمور يا سوزش‌وجود دارد.
علل‌علت‌دقيق‌آن‌ناشناخته‌است‌اما علل‌زير محتمل‌تر به‌نظر مي‌رسند: استرس‌عاطفي‌يا جسماني‌، اضطراب‌، يا ناراحتي‌و عصبي‌بودن‌پيش‌از عادت‌ماهانه‌آسيب‌به‌مخاط‌دهان‌در اثر خشن‌بودن‌دندان‌هاي‌مصنوعي‌، غذاي‌داغ‌، مسواك‌زدن‌، يا كار دندانپزشكي‌آزردگي‌و تحريك‌ناشي‌از غذاهايي‌مثل‌شكلات‌، غذاهاي‌ترش‌و اسيدي‌(سركه‌، غذاهاي‌دودي‌)، آجيل‌ها يا چيس‌هاي‌نمك‌زده‌شده‌عفونت‌هاي‌ويروسي‌عوامل‌افزايش‌دهنده‌خطر كار دندانپزشكي‌اخير.
پيشگيري‌دندان‌هاي‌خود را روزانه‌حداقل‌دوبار مسواك‌بزنيد و مرتباً از نخ‌دندان‌استفاده‌كنيد تا تميزي‌و سلامتي‌دهان‌و دندان‌ها حفظ‌شود. حتي‌المقدور سعي‌كنيد استرس‌نداشته‌باشيد. از تماس‌نزديك‌با افراد دچار عفونت‌خودداري‌كنيد. دقت‌كنيد كه‌آفت‌، بيشتر بعد از خوردن‌چه‌نوع‌غذايي‌رخ‌مي‌دهد. از خوردن‌غذاهايي‌كه‌به‌نظر باعث‌آغاز حمله‌مي‌شوند خودداري‌كنيد. عواقب‌مورد انتظار اكثر زخم‌هاي‌آفتي‌بدون‌برجاي‌گذاشتن‌جوشگاه‌در عرض‌2 هفته‌خوب‌مي‌شوند. حملات‌مكرر آفت‌شايع‌هستند.
آفت‌ممكن‌است‌به‌صورت‌يك‌زخم‌حداكثر 3-2 بار در سال‌تا بروز بدون‌وقفه‌چندين‌زخم‌در سال‌رخ‌دهد. عوارض‌احتمالي‌در موارد شديد كه‌خوردن‌و آشاميدن‌سخت‌مي‌شود امكان‌دارد بدن‌كم‌آب‌شود.
درمان‌اصول‌كلي‌امكان‌دارد توصيه‌به‌كشت‌زخم‌شود تا بتوان‌آفت‌را از زخم‌هرپسي‌افتراق‌داد، يا احياناً اگر عفونت‌باكتريايي‌ثانويه‌وجود داشته‌باشد آن‌را تشخيص‌داد. دهان‌را روزانه‌3 بار يا بيشتر با محلول‌نمك‌(نصف‌قاشق‌چايخوري‌نمك‌در حدود يك‌ليوان‌آب‌حل‌شود) شستشو دهيد، البته‌به‌شرط‌اين‌كه‌خيلي‌دردناك‌نباشد. زخم‌ها را مرتباً با كمك‌گوش‌پاك‌كن‌يا چيزي‌شبيه‌آن‌كه‌آغشته‌به‌پراكسيدهيدروژن‌2% باشد پاك‌كنيد.
اگر آفت‌در اثر خشن‌بودن‌دندان‌، بريس‌يا دندان‌مصنوعي‌ايجاد شده‌باشد، به‌دندانپزشك‌مراجعه‌كنيد. تا زماني‌كه‌اين‌نوع‌مشكلات‌برطرف‌نشود آفت‌دهان‌خوب‌نمي‌شود. داروها بي‌حس‌كننده‌هاي‌موضعي‌براي‌تخفيف‌درد خمير حاوي‌يك‌مشتق‌استروييد به‌همراه‌تريامسينولون‌استونايد. اگر به‌محض‌ شروع‌زخم‌ماليده‌شود، مي‌تواند از بروز درد جلوگيري‌كند. دارويي‌كه‌براي‌حمله‌قبلي‌آفت‌تجويز شده‌است‌را نگاه‌داريد. در صورت‌بروز مجدد آفت‌، بلافاصله‌آن‌را مصرف‌كنيد. درمان‌هر چقدر زودتر آغاز شود، آفت‌خفيف‌تر خواهد بود. فعاليت‌محدوديتي‌براي‌آن‌وجود ندارد. رژيم‌غذايي‌ محدوديتي‌براي‌آن‌وجود ندارد، مگر پرهيز از غذاهايي‌كه‌آفت‌را بدتر مي‌كنند. به‌هنگام‌بهبود آفت‌، هر چقدر مي‌توانيد مايعات‌زيادتر بنوشيد و يك‌رژيم‌غذايي‌متعادل‌داشته‌باشيد. براي‌كم‌كردن‌درد، مايعات‌را با ني‌بنوشيد. مواد غذايي‌كه‌كمتر باعث‌درد مي‌شوند عبارتند از: شير، ژلاتين‌مايع‌، ماست‌و بستني.!!!

[ دوشنبه 4 اردیبهشت1391 ] [ 1:6 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
دندان عقل
دندانهای عقل، سومین دندان آسیا ، آخرین دندانهایی هستند که رویش پیدا می کنند و برای داشتن سلامتی دهان و دندان معمولاً نیازی به آنها نیست .
دندانهای عقل حدود 20 سالگی و یا اوایل دهه بیست در انتهای دهان ظاهر می شوند و ممکن است هرگز رویش پیدا نکنند. که در این صورت نهفته هستند به این معنی که در استخوان فک یا بافت لثه گیر افتاده اند. اغلب اوقات علت این است که در دهان شما فضای کافی برای رویش آنها وجودنداشته است. فک های ما از انسانهای اولیه کوچکترند، چون رژیم غذایی آنها شامل مواد سخت بود و فک های بزرگ و دندانهای بیشتری نیاز داشتند اما انسانهای امروزی به نیروی جویدن زیادی نیاز ندارند.
در واقع امروزه دندانهای عقل بیش از اینکه مفید باشند مضر هستند و دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که آنها را خارج کنید.
احتمال دارد که دندانهای عقل نهفته باشند و شما حتی از وجودآنها با خبر نباشید تا اینکه به دلیل عفونت و یا فشار روی دندان مجاور، درد ناگهانی بروز کند . رویش ناقص دندان عقل نیمه نهفته می تواند باعث به هم ریختگی و یا حرکت دندانهای شما شود. احتمالاً تا زمانیکه دندانهای مجاور دندان عقل شروع به کج شدن نکنند شما متوجه رشد دندانهای عقل و فشار آنها روی ریشه دندانهای کناری نخواهید شد اما حتی در مواردی که دندانهای عقل رویش پیدا کنند معمولاً به سختی تمیز می شوند و در نهایت منجر به ایجاد پوسیدگی غیر عادی و یا عفونت در اطراف بافت لثه می شود.
اگر علائم مشخص و واضح دارید یا حتی اگر مشکلی احساس نمی کنید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دهد که آیا در حال حاضر مشکلی وجود دارد و یا احتمال بروز مشکل در آینده وجود خواهد داشت یا نه ؟
در صورتی که دندانپزشک شما توصیه کند که دندان عقل خود را خارج کنید مطمئناً این پیشنهاد عاقلانه ترین انتخاب برای حفظ سلامت بقیه ی دندان ها خواهد بود. دندان عقل باید به وسیله دندانپزشک عمومی یا جراح دهان و فک و صورت خارج شود. دندان های عقل به چند دلیل می توانند باعث آسیب شوند.
سایز فک و چگونگی رشد دندان عقل :
گاهی دندانهای عقل فضای کافی جهت رویش کامل ندارند که در این موارد مشکل دندان عقل شامل در دو تورم است و یا ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد ولی با این وجود بقیه دندان ها در خطر آسیب جدی قرار داشته باشند.
* بیماری لثه : وقتی دندان عقل به طور نهفته در فک باقی بماند باکتری ها در شیار موجود بین لثه ودندان که قابل تمیز شدن نیست، رشد می کنندو باعث ایجاد عفونت می شوند.
* پوسیدگی : گاهی به دلیل موقعیت قرارگیری یا به دلیل اینکه قسمتی از دندان به وسیله لثه پوشیده شده به سختی مسواک می خورد در نتیجه باکتری های مولد پوسیدگی در آن تجمع پیدا می کنند این باکتری ها علاوه بر دندان عقل ، دندانهای مجاور را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.
* موقعیت نا مناسب : دندان عقلی که به سمت بافت گونه رشد می کند باعث تحریک بافت مجاور خود می شود . این گونه دندانهای عقل رویش یافته علاوه بر دسترسی مشکل برای تمیز شدن باعث گاز گرفتگی نا خواسته گونه در هنگام جویدن غذا می شوند،که در دراز مدت مشکل ساز می شود.
* کیست ها : در صورتی که بافت تشکیل دهنده تاج دندان نهفته در استخوان باقی بماند. ممکن است بعد ها با مایعی پر شده و تشکیل یک کیست دهد که استخوان اطراف خود را تخریب خواهد کرد .

[ یکشنبه 3 اردیبهشت1391 ] [ 23:56 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]
حالت چشم!!!!!!!!!!

حالت چشم هنگام درس دادن استاد سر کلاس :

(-.-) (-.-) (-.-) (-.-) (-.-) (-.-) (-.-) (-.-)

وقتی استاد خبر امتحان رو میده :

(o.O) (o.O) (o.O) (o.O) (o.O) (o.O) ...

... موقع امتحان:

(←.←) (→.→) (←.←) (→.→) (←.←) (→.→)

وقتی استاد موقع امتحان حواسش جمع میکنه واسه مچ گیری:

(↓.↓) (↓.↓) (↓.↓) (↓.↓) (↓.↓)

وقتی که نمره ها رو میزنن :

(͡๏̯͡๏) (͡๏̯͡๏) (͡๏̯͡๏) (͡๏̯͡๏) (͡๏̯͡๏) (͡๏̯͡๏) (͡๏̯͡๏)‬

این مطلب رو از رو وب دوستم کپی کردم!!!!!!!!!!!!!

!www.jojerangi.blogfa.com

پس حتما یه سری هم به اون بزنین!!!!!!!!!

[ شنبه 2 اردیبهشت1391 ] [ 19:19 ] [ Dr.Nayyer ] [ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه